TopTip

Z domova
Nedeľné zamyslenie: Odpúšťajúci kresťan Nelson Mandela

Nedeľné zamyslenie: Odpúšťajúci kresťan Nelson Mandela socha Nelsona Mandelu (zdroj foto: flickr.com - CC licencia)

Na 7. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie otca Jána Krupu, náboženského redaktora Rádia LUMEN.

Jedenásteho februára 1990 prepustili na slobodu po dvadsiatich siedmich rokoch juhoafrického bojovníka za občianske práva Nelsona Mandelu, ktorý bol svojho času najznámejším väzňom na svete. Jeho „zločinom“ bolo, že sa vo svojej vlasti Južnej Afrike zasadzoval za to, aby všetci ľudia mali rovnaké práva, nezávisle od toho, či sú čierni alebo bieli.

Mandelovho prepustenia z väzenia sa obával celý svet. Muž, ktorému vzali všetko, ktorého na pol života zavreli do žalára. Čo urobí tento moderný gróf Monte Christo?

Chladnokrvne a rafinovane sa pomstí? Alebo sa nechá obmäkčiť? Celosvetový tlak na bielu vládu Južnej Afriky, aby sa vzdala rasovej izolácie a prepustila Mandelu, bol taký silný, že Mandela sa po prepustení z väzenia dokonca dostal k moci a bol demokraticky zvolený za prvého čierneho prezidenta tejto krajiny.

No nasledovať mala ešte väčšia senzácia. Mandela odolal pokušeniu pomsty. Namiesto toho začal politiku zmierenia medzi čiernymi a bielymi.

Mandela, veriaci kresťan, začal novú éru v Južnej Afrike tým, že skutočne robil, čo hovorí Ježiš: „Milujte svojich nepriateľov, robte dobre tým, čo vás nenávidia, žehnajte tým, čo vás preklínajú, a modlite sa za tých, čo vás potupujú!“ (Lk 6, 27). 

Nelson Mandela zomrel v roku 2013 v požehnanom veku 95 rokov.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.