TopTip

Nedeľné zamyslenie: Odpustenie má v sebe uzdravujúcu moc

Nedeľné zamyslenie: Odpustenie má v sebe uzdravujúcu moc zdroj foto: pexels.com

Na 24. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame nedeľné zamyslenie Vladimíra Skybu, protosynkela Bratislavskej eparchie.

Petrova otázka Ježišovi z dnešného evanjelia je aktuálna aj v súčasnosti: „Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti mne prehreší? Azda sedem ráz?“ A takisto aj Ježišova odpoveď: „Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz.“ V dnešnej dobe často počúvame hovoriť ľudí o ich vnútornom zranení, ktoré im zapríčinili iní ľudia. A liekov na uzdravenie je veľa, presne podľa toho, kto radí. Inak radí militantný človek, ktorý vždy povie: „Nedaj sa, vráť mu to, uľaví sa ti.“ Psychológ spraví analýzu, ktorá často končí „právnou dohrou“, kde trauma na konci je väčšia, ako na začiatku. Ježiš nie náhodou dáva Petrovi odpoveď, kde znásobí nutnosť odpustenia nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz, aby bolo jasné, že odpustenie je jediná cesta, ako pomôcť zranenému človekovi.

Odpustenie má v sebe uzdravujúcu moc. Voči tým, ktorým odmietame odpustiť, ostávame v reťaziach emocionálnej ťarchy. Zadržaním odpustenia akoby sme hovorili: „Navždy sa budem držať tejto bolesti.“ Na tom mieste bolesti však nechceme ostať. Bez schopnosti pohnúť sa odtiaľ začína náš život prekypovať horkosťou. Namiesto toho však môžeme žiť slobodne – ak slobodne odpustíme.

Odpustenie pre kresťana je evanjeliová výzva pre toho, kto vyznáva kresťanské hodnoty. Je to príkaz lásky voči svojmu blížnemu. Je to náš dlh voči Bohu, ktorý neváhal dať svojho Syna, aby nás oslobodil spod zákona hriechu a smrti. (Rim 8, 1 – 4)

Odpustenie je jediný spôsob, ako zastaviť hriech svojho blížneho, ktorým nás zraňuje. Na   láske Ježiša Krista, na Jeho kríži sa zastavila zloba človeka. „Lebo Boh chcel, aby v ňom prebývala všetka plnosť a aby skrze neho zmieril všetko so sebou, keď pre jeho krv na kríži priniesol pokoj všetkému, čo je na zemi aj čo je na nebi.“ (Kol 1, 19 – 20)

Odpustenie je náročné a v určitých chvíľach nemožné, ak veríme, že najprv sa nám musí človek, ktorý nás zranil, ospravedlniť. Rovnako máme problém odpustiť inému človeku, ak očakávame, že prejaví ľútosť alebo nám nedá dôkaz, že sa zmenil. Tiež si myslíme, že ak niekomu odpustíme, dávame mu povolenie zraniť nás opäť. No pravda je taká, že zadržiavame svoje odpustenie najmä preto, že máme pocit, že si ho ten druhý nezaslúži.

Pomôcť nám môže podobenstvo z dnešného Božieho Slova. Zlý sluha žil v jednom veľkom klamstve, že život mu zachráni malý dlh, ktorý voči nemu mal jeho spolusluha, pritom jeho oslobodenie a život prichádzal z odpustenia jeho kráľa. Nedajme sa klamať! Pravda je, že život a lásku dostávame od Boha. Dostávame to úplne zadarmo, bez toho, že by sme si to zaslúžili. Prečo? Lebo Boh je Láska a tou láskou chce zahrnúť aj nás. „Akákoľvek zatrpknutosť, hnev, rozhorčenie, krik a rúhanie aj každá iná zloba nech sú ďaleko od vás. Buďte k sebe navzájom láskaví a milosrdní, navzájom si odpúšťajte, ako aj vám odpustil Boh v Kristovi.“ (Ef 4, 31 – 32)

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.