TopTip

Nedeľné zamyslenie: Pochopiť súlad všetkých prikázaní

Nedeľné zamyslenie: Pochopiť súlad všetkých prikázaní zdroj foto: pexels.com

Na 30. nedeľu v cezročnom období vám prinášame nedeľné zamyslenie Ľubomíra Majtána, tajomníka žilinského diecézneho biskupa.

Sme zvyknutí, že slovesom „milovať“ vyjadrujeme citovú oblasť, emócie, sentimenty – to, čo sa týka duše človeka: milujem, mám rád, ľúbim. V Biblii sa však sloveso „milovať“ prejavuje aj v dobrote, solidarite, spravodlivosti. V Knihe Levitikus sa láska k blížnemu konkretizuje v niekoľkých zákazoch: nekradnúť, neklamať, neutláčať, nezlorečiť, nemať v nenávisti, nepomstiť sa (porov. Lv 19, 9-18). To sa netýka len „duše“ človeka, ale i jeho „tela“. Takto vyjadrená láska nie je už len v rovine emocionálnej, ale aj praktickej – ak miluješ blížneho, nech je to vidno na tvojich skutkoch.

Čítame Evanjelium podľa Matúša, kde sa častokrát zdôrazňuje vzťah „viera a život“. Možno preto v Reči na vrchu nájdeme aj tieto Ježišove slová: „Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých“ (Mt 5, 44-45). Istý rímsky profesor opakoval, že Boh miluje človeka takého, aký je – nie ideálneho, ale reálneho. Ak Boh nerobí rozdiely medzi dobrým a zlým, spravodlivým a nespravodlivým, prečo ja niekedy nastavujem také kritériá lásky, ktoré Boh ani „nevymyslel“?

Keď sa učiteľ zákona pýta Ježiša: „Učiteľ, ktoré prikázanie v Zákone je najväčšie?“ (Mt 22, 36), je si vedomý hierarchie prikázaní. Odpoveď „milovať Boha a milovať blížneho“ poukazuje na ich vzájomný súlad. Nie je možné „milovať Boha“ a „nenávidieť blížneho“, ani „nenávidieť Boha“ a „milovať blížneho“. „Na týchto dvoch prikázaniach spočíva celý Zákon i Proroci“ (v. 40). Zákon sa vo všeobecnosti vzťahuje na Boha a proroci na ľudí.

Pýtať sa na najväčšie prikázanie nesie v sebe nebezpečenstvo myslieť si, že tie ostatné nie sú dôležité či podstatné a nenesú v sebe takú váhu záväznosti i sankcie. Milovať Boha a blížneho však ukrýva a zahŕňa v sebe aj všetky ostatné prikázania. Spočíva na nich celý Zákon i Proroci. Ak budeš dbať na toto, všetky ostatné (menšie) prikázania budeš mať podvedome zahrnuté v tvojej snahe po milovaní duše i tela.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison à 4-pièces à plusieurs étages.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.