TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Pochopme Ježiša správne

Nedeľné zamyslenie: Pochopme Ježiša správne zdroj foto: pexels.com

Na nedeľu Krista Kráľa vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Dudu.

V nedeľu Krista Kráľa sa mi žiada zdôrazniť, že kresťanmi nás nazývajú preto, že sme nasledovníkmi Ježiša Krista. Názov „kresťan“ je odvodené od slova Kristus, Ježiš Kristus (porov. Králik, str. 300). Pre každého kresťana je dôležité, v akého Krista uveril, čo od Krista očakáva, ako chápe svoj vzťah ku Kristovi.
Jozef Ratzinger/Benedikt XVI. si dal námahu a v pokročilom veku napísal trojzväzkové dielo Ježiš Nazaretský ako výsledok svojho osobného bádania a presvedčenia, že správne pochopenie osoby Ježiša Krista je pre kresťana veľmi dôležité, ak nie najdôležitejšie. Na správnom pochopení Krista stojí „vnútorné priateľstvo (kresťana) s Kristom, od ktorého všetko závisí“ (Ježiš Nazaretský, I. zväzok, str. 6). Sme svedkami rôzneho chápania Krista v kontexte doby: Kristus ako osloboditeľ od chudoby (L. Boff, str. 52), Kristus ako politický líder (Kresťania za socializmus), Kristus osloboditeľ žien (Feministická teológia, porov. in: Torrell, str. 120), a pod.
Jozef Ratzinger/Benedikt XVI. nabáda „uveriť evanjeliám“ (Ježiš Nazaretský, I. zv., str. 15). A Ježiš v evanjeliách pripomína, že je kráľom (porov. Jn 18,33), ale dodáva, že jeho „kráľovstvo nie je z tohto sveta“ (Jn 18,36). Ježišovo kráľovstvo začína na tomto svete, ale zavŕšenie má vo večnosti, na druhom svete. Ježiš Kristus je pravý človek, ale i pravý Boží Syn. Pomáha vytvárať krajší svet, ale definitívne šťastie môžeme dosiahnuť až na druhom svete, v jeho nebeskom kráľovstve. Zo štúdia teológie si pamätám výrok jedného profesora, ktorý povedal pri skúške jednému študentovi pri vstupe do jeho kabinetu: „Nezatvárajte za sebou dvere, máte tu len tranzit“. Pre kresťana tento svet nie je definitíva, len tranzit. Ako kresťania žijeme síce na tejto zemi, ale pre nebeské kráľovstvo. Kristus je kráľom neba, ale nie je to popretie, žeby nebol kráľom zeme, ale dôraz spočíva v tom, že je najmä kráľom neba. Kristus je kráľom neba i zeme.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 06.08.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za všetkých, ktorí pracujú a žijú na mori: za námorníkov, rybárov a ich rodiny
  • Úmysel KBS na august: Aby medzinárodný eucharistický kongres, ktorý sa bude konať v Budapešti, povzbudil veriacich k prehĺbeniu úcty ku Kristovej prítomnosti v Najsvätejšej sviatosti.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie rodiny a vnúčat, zvlášť vyprosujem a prosím o modlitby za uzdravenie Márie a Dianky. Monika
  • Za zdravie a Božiu pomoc rodine Paľovej. Katarína
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.