TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Potrebujeme byť ľuďmi pokory

Nedeľné zamyslenie: Potrebujeme byť ľuďmi pokory zdroj foto: pexels.com

Na 22. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie Mons. Jána Dudu.

Azda základnou myšlienkou nedeľného evanjelia (Lk 14,1.7-14) sú Ježišove slová: „Každý, kto sa povyšuje, bude ponížený a kto sa ponižuje, bude povýšený“. Tieto slová nie sú o tom, že Ježiš chce všetko konať opačne, ako my, ale vyjadrujú zásadnú teologickú pravdu o samotnom Bohu. Boh je voči človeku a ľudstvu v tak vysokej pozícii, že už vyššie „vystúpiť“ nemôže, lebo vyššie od neho už nič nie je. A vždy, keď sa skláňa k človeku, je to „zostúpenie“, je to úkon pokory. Stvorenie je úkonom Božej pokory, Vtelenie je o tom, že Boží Syn sa ponížil a stal sa človekom. Aj Turíce sú úkonom Božej pokory, lebo Duch Svätý zostupuje na nás. Pokora je azda jedna z najšťastnejších definícii Boha.

Sv. Terézia Avilská napísala, že „keď sa zamýšľala nad tým, prečo Boh tak miluje pokoru, napadlo mi, že to musí tak byť, lebo Boh je pravda a že táto pravda je pokorou“ (Vnútorný hrad, VI., 10,7). Opakom pravdy je lož a klamstvo, lebo apoštol Pavol tvrdí, že „kto si veľa o sebe myslí, nie je ničím a klame sám seba“ (Gal 6,3).

Ak nasledujeme Ježiša Krista a sme jeho učeníkmi, potrebujeme byť ľuďmi pokory. Netreba sa hádzať na zem pred inými, ale stačí byť normálnymi, dokázať si priznať vlastnú obmedzenosť, nezakladať si na svojom postavení, lebo nie sme tam natrvalo. Pokora je o tom, že treba zostúpiť zo svojho „piedestálu“, rezignovať na pohodlie, váženosť, ktoré z neho vyplývajú. Koľkí sa boja opustiť svoje postavenie? Svoje úrady, hodnosti, svoju váženosť a dôstojnosť? Koľkí nezvládajú samých seba, keď to napokon musia urobiť? Nasledovať Krista znamená nasledovať ho v poníženosti a pokore, lebo on sám sa k nám skláňa s poníženou a pokornou láskou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.08.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za všetkých, ktorí pracujú a žijú na mori: za námorníkov, rybárov a ich rodiny
  • Úmysel KBS na august: Aby medzinárodný eucharistický kongres, ktorý sa bude konať v Budapešti, povzbudil veriacich k prehĺbeniu úcty ku Kristovej prítomnosti v Najsvätejšej sviatosti.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého Jaroslava a za zdravie a Božie požehnanie Katariny, Petra, Eleny a za celú rodinku
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moju mamu. Dcéra Valéria
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.