TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Potrebujeme byť ľuďmi pokory

Nedeľné zamyslenie: Potrebujeme byť ľuďmi pokory zdroj foto: pexels.com

Na 22. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie Mons. Jána Dudu.

Azda základnou myšlienkou nedeľného evanjelia (Lk 14,1.7-14) sú Ježišove slová: „Každý, kto sa povyšuje, bude ponížený a kto sa ponižuje, bude povýšený“. Tieto slová nie sú o tom, že Ježiš chce všetko konať opačne, ako my, ale vyjadrujú zásadnú teologickú pravdu o samotnom Bohu. Boh je voči človeku a ľudstvu v tak vysokej pozícii, že už vyššie „vystúpiť“ nemôže, lebo vyššie od neho už nič nie je. A vždy, keď sa skláňa k človeku, je to „zostúpenie“, je to úkon pokory. Stvorenie je úkonom Božej pokory, Vtelenie je o tom, že Boží Syn sa ponížil a stal sa človekom. Aj Turíce sú úkonom Božej pokory, lebo Duch Svätý zostupuje na nás. Pokora je azda jedna z najšťastnejších definícii Boha.

Sv. Terézia Avilská napísala, že „keď sa zamýšľala nad tým, prečo Boh tak miluje pokoru, napadlo mi, že to musí tak byť, lebo Boh je pravda a že táto pravda je pokorou“ (Vnútorný hrad, VI., 10,7). Opakom pravdy je lož a klamstvo, lebo apoštol Pavol tvrdí, že „kto si veľa o sebe myslí, nie je ničím a klame sám seba“ (Gal 6,3).

Ak nasledujeme Ježiša Krista a sme jeho učeníkmi, potrebujeme byť ľuďmi pokory. Netreba sa hádzať na zem pred inými, ale stačí byť normálnymi, dokázať si priznať vlastnú obmedzenosť, nezakladať si na svojom postavení, lebo nie sme tam natrvalo. Pokora je o tom, že treba zostúpiť zo svojho „piedestálu“, rezignovať na pohodlie, váženosť, ktoré z neho vyplývajú. Koľkí sa boja opustiť svoje postavenie? Svoje úrady, hodnosti, svoju váženosť a dôstojnosť? Koľkí nezvládajú samých seba, keď to napokon musia urobiť? Nasledovať Krista znamená nasledovať ho v poníženosti a pokore, lebo on sám sa k nám skláňa s poníženou a pokornou láskou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 17.11.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby sa na Blízkom východe, kde spolu žijú rozličné náboženské tradície, zrodil duch dialógu, stretnutia a zmierenia
  • Úmysel KBS na november: Aby sme v našich modlitbách pamätali na všetkých zosnulých a vyprosovali im nebeskú blaženosť
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za Božie požehnanie, dary Ducha Svätého, ochranu Panny Márie pre rodinu Laššovú a Kobydovú. Anna
  • Za uzdravenie syna Milana, ktorý holduje alkoholu a zanedbáva rodinu. Agáta
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.