TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Pozemské istoty a zabezpečenie

Nedeľné zamyslenie: Pozemské istoty a zabezpečenie zdroj foto: pexels.com

Na 18. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Dudu.

Ktosi zo zástupu požiadal Ježiša: „Učiteľ, povedz môjmu bratovi, aby sa so mnou podelil o dedičstvo“. Ježiš však odmietol splniť jeho prosbu a povedal podobenstvo o boháčovi, ktorému pole prinieslo veľkú úrodu. Áno, je to o zabezpečení, ktoré ako ľudia túžime mať na zemi.

V kresťanskom staroveku kresťania nemali nijaké pozemské istoty a počas prenasledovania si nemohli byť istí ani vlastným životom. Azda sa mohli spoľahnúť len na vzájomnú solidaritu.

Stredovek priniesol feudálny systém. Biskupstvá ovládal panovník a fary zemepán. Svoj vplyv na biskupstvá i fary si zachovali aj po uznaní cirkevnej investitúry, lebo oni boli vlastníkmi kostolov a fár alebo ich vydržiavali ako patróni po materiálnej stránke. Zdá sa, akoby cirkevné inštitúcie sa nikdy úplne nedokázali spod sekulárneho a materiálneho vplyvu úplne oslobodiť dodnes.

Určitú významnejšiu mieru slobody priniesli do Cirkvi rády a rehole. Rády a rehole síce boli bohaté materiálne, ale samotní rehoľníci boli chudobní. Skladali a dodnes berú na seba úkonom sľubu evanjeliové rady chudoby, čistoty a poslušnosti.

Ešte radikálnejšie to vzali žobravé rády: františkáni a dominikáni. Sv. František Assiský odmietol akékoľvek materiálne zabezpečenie. On a jeho Menší bratia žili iba z práce svojich rúk a z toho, čo im ľudia dali ako almužnu, resp. čo si vyžobrali. Na jednej strane to bol veľmi príťažlivý spôsob evanjelizácie a slobody pre evanjelizáciu. Ale na druhej strane, s pribúdajúcim počtom členov, žobranie ako spôsob obživy pre evanjelium sa stal neudržateľným pre mnohých.

Tému „slobody od materiálnych vecí“ nám nastoľuje i sám život. Ako žijeme a starneme, strácame čoraz viac a stále viac pozemských istôt. Strácame azda zdravie, strácame kontrolu nad stavom nášho majetku. Až napokon ostaneme úplne sami. A ak sme sa nenaučili prijať odriekanie ako dôstojný spôsob nášho života, bude nám veľmi ťažko. Skrátka, smerujeme k jedinej istote, ktorou je Pán Boh. Nie naše dedičstvá, ale Pán Boh je našou skutočnou istotou. A toto nám pripomína Ježiš v evanjeliu dnešnej nedele.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 14.10.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na október: Aby vanutie Ducha Svätého vzbudilo novú misionársku jar v Cirkvi
  • Úmysel KBS na október: Aby sme sa v našich rodinách radi, často a spoločne modlievali posvätný ruženec, a tak vyprosovali pokoj pre našu vlasť
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie a ochranu Panny Márie pre neter Miriamku a sestru Máriu. Anna
  • Za Božie požehnanie v tehotenstve a za šťastlivý pôrod a vďaku za dar života nášho dieťatka. Manželia Gódányovci, Dunajská Streda
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.