TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Pozemské istoty a zabezpečenie

Nedeľné zamyslenie: Pozemské istoty a zabezpečenie zdroj foto: pexels.com

Na 18. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Dudu.

Ktosi zo zástupu požiadal Ježiša: „Učiteľ, povedz môjmu bratovi, aby sa so mnou podelil o dedičstvo“. Ježiš však odmietol splniť jeho prosbu a povedal podobenstvo o boháčovi, ktorému pole prinieslo veľkú úrodu. Áno, je to o zabezpečení, ktoré ako ľudia túžime mať na zemi.

V kresťanskom staroveku kresťania nemali nijaké pozemské istoty a počas prenasledovania si nemohli byť istí ani vlastným životom. Azda sa mohli spoľahnúť len na vzájomnú solidaritu.

Stredovek priniesol feudálny systém. Biskupstvá ovládal panovník a fary zemepán. Svoj vplyv na biskupstvá i fary si zachovali aj po uznaní cirkevnej investitúry, lebo oni boli vlastníkmi kostolov a fár alebo ich vydržiavali ako patróni po materiálnej stránke. Zdá sa, akoby cirkevné inštitúcie sa nikdy úplne nedokázali spod sekulárneho a materiálneho vplyvu úplne oslobodiť dodnes.

Určitú významnejšiu mieru slobody priniesli do Cirkvi rády a rehole. Rády a rehole síce boli bohaté materiálne, ale samotní rehoľníci boli chudobní. Skladali a dodnes berú na seba úkonom sľubu evanjeliové rady chudoby, čistoty a poslušnosti.

Ešte radikálnejšie to vzali žobravé rády: františkáni a dominikáni. Sv. František Assiský odmietol akékoľvek materiálne zabezpečenie. On a jeho Menší bratia žili iba z práce svojich rúk a z toho, čo im ľudia dali ako almužnu, resp. čo si vyžobrali. Na jednej strane to bol veľmi príťažlivý spôsob evanjelizácie a slobody pre evanjelizáciu. Ale na druhej strane, s pribúdajúcim počtom členov, žobranie ako spôsob obživy pre evanjelium sa stal neudržateľným pre mnohých.

Tému „slobody od materiálnych vecí“ nám nastoľuje i sám život. Ako žijeme a starneme, strácame čoraz viac a stále viac pozemských istôt. Strácame azda zdravie, strácame kontrolu nad stavom nášho majetku. Až napokon ostaneme úplne sami. A ak sme sa nenaučili prijať odriekanie ako dôstojný spôsob nášho života, bude nám veľmi ťažko. Skrátka, smerujeme k jedinej istote, ktorou je Pán Boh. Nie naše dedičstvá, ale Pán Boh je našou skutočnou istotou. A toto nám pripomína Ježiš v evanjeliu dnešnej nedele.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 16.07.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
 • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
 • Za uzdravenie vnučky Melany a manžela Štefana a dar viery pre celú rodinu. Viera
 • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.