TopTip

Nedeľné zamyslenie: Pravda sa ťažko prijíma

Nedeľné zamyslenie: Pravda sa ťažko prijíma zdroj foto: pexels.com

Na 22. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Ľubomíra Majtána, tajomníka žilinského diecézneho biskupa.

Pravda sa ťažko prijíma. Niekedy sa stretávame s tým, že zostane aj neprijatá, bojkotuje sa, bojuje sa proti nej. Keď Ježiš začne vyjavovať svojim učeníkom, že jeho poslaním je ísť do Jeruzalema, kde podstúpi utrpenie, mučenie a napokon smrť, tieto slová sa počúvali ťažko. Peter sa proti nim dokonca vzoprel: „Nech ti je milostivý Boh, Pane! To sa ti nesmie stať!“ (Mt 16, 22).

Ježiš spočiatku hovorí o sebe. On bude trpieť a ponesie kríž, na ktorom bude usmrtený (porov. Mt 16, 21). No v druhej časti dnešného evanjelia obracia svoj pohľad aj na iných: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma“ (verš 24). Aj Ježišovi nasledovníci sú pozvaní, aby podobne zobrali svoje kríže.

Ježiš „musí“ ísť do Jeruzalema nie v zmysle slepej poslušnosti alebo absurdnej osudovosti, ale preto, že svojím konaním plní Boží plán vo svete. Vziať kríž nie je trestom, veď Pán bol nevinný. Podobne aj kríž, ktorý nesie človek, nemožno okamžite spájať so zlom alebo výčitkou, prečo ma Boh takto potrestal. Zmýšľanie človeka je niekedy diametrálne odlišné od toho, ako hľadí Boh. Dôkazom toho je Peter. Je nazvaný satanom, pretože bráni Ježišovi v jeho ceste a v plnení Otcovej vôle.

Ako sa vyrovnať s rôznymi situáciami a so zdanlivo nezmyselnými utrpeniami, nám ukazuje Ježiš počas svojej modlitby v Getsemanskej záhrade: „Otče môj, ak ma tento kalich nemôže minúť a musím ho piť, nech sa stane tvoja vôľa“ (Mt 26, 42). Nielen Peter, ale i my sa musíme naučiť, že Božie veci sú iné, ako ľudské. Že kresťanstvo nejde cestou triumfu, ale niekedy aj utrpením. Že zaprieť sa a zrieknuť sa niečoho, to ma pripodobňuje môjmu Majstrovi, ktorý daroval všetko, ešte aj svoj život, a nič za to nečakal.   

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.