TopTip

Z domova
Nedeľné zamyslenie: PREČO MÁME POKUŠENIA?

Nedeľné zamyslenie: PREČO MÁME POKUŠENIA? zdroj foto: pexels.com

Na 1. pôstnu nedeľu vám prinášame zamyslenie profesora Jána Dudu. 

Popolcovou stredou sme začali pôstne obdobie a v Evanjeliu (Mt 6,1-6.16-18) zazneli k nám tri požiadavky ako pôstny program života kresťana: modlitba, pôst a almužna. Modlitba je zameraná na Pána Boha, lebo kto sa modlí, rozpráva sa s Bohom. Pôst je zameraný na nás samých, lebo pôstom, poňatým v tom najširšom slova zmysle, odstraňujeme svoje nedostatky, zlé návyky, dávame si do poriadku svoje vnútro, svoju dušu, svoj život. Napokon almužnou sústreďujeme svoju pozornosť na iných tým, že im pomáhame, povzbudzujeme. Toto vidím ako nádherný evanjeliový pôstny program, ktorý je potrebné realizovať.
Na prvú pôstnu nedeľu nám Evanjelium (Lk 4,1-13) predstavuje taktiež tri požiadavky, ktoré sú však skúškou: „Ak si Syn Boží, povedz tomuto kameňu, aby sa stal chlebom“, „Dám ti moc a slávu, ak sa mi budeš klaňať“ a napokon „svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa chránili“. Ježišova odpoveď Pokušiteľovi je, že „nielen z chleba žije človek“, že „jedine Pánovi, svojmu Bohu, sa budeš klaňať“ a „nebudeš pokúšať svojho Boha“.
Všetky tri pokušenia majú svoje pokušiteľské čaro: prvé chce vybudovať na zemi raj, ale to sa nikomu z ľudí nepodarilo, ani nepodarí. Aj keby niekto na zemi vyriešil problém hladu a chleba, aj tak by na tejto zemi raj nenastal, lebo by ostali iné problémy. Druhé pokušenie chce darovať človeku moc a slávu, ale za cenu hriechu blasfémie: poklony tomu, kto nie je Bohom! Tretie pokušenie smeruje k tomu, aby Boh dokazoval človeku, že je Bohom. Tento hriech sa volá tentatio Dei (pokúšanie Boha). Spoločným menovateľom všetkých troch pokušení je vlastne zapretie Boha: viera v raj na tejto zemi, blasfémia i pokúšanie Boha, sú hriechmi proti Bohu. S hrôzou zisťujeme, čo Pokušiteľ od človeka chce: zapretie samého Boha. Chce našu vieru v raj na zemi, chce, aby sme sa klaňali hocičomu a hocikomu, len nie Bohu, chce aby sme pokúšali samého Boha, akoby jeho povinnosťou bolo nám dokazovať že naozaj Bohom je.
A taktiež s hrôzou zisťujeme, ako sa v súčasnej dobe Pokušiteľovi darí, aký je úspešný! Dnešný svet si skutočne myslí, že dať ľuďom chlieb je to najlepšie, čo Cirkev môže robiť a že iba tá Cirkev je správna, ktorá robí charitu. A Cirkev modlitby je irilevantná a nepotrebná. Dnešný svet si myslí, že moc a sláva sú potrebnejšie a užitočnejšie, než klaňanie sa pravému Bohu. Dnešný svet si skutočne myslí, že je správne žiadať, aby sa nám – ak chce našu poklonu – dať jasne dal spoznať podľa kritérií, ktoré mu sami určíme.
Pane, odpusť svetu toto tápanie a daj nám silu, aby sme obstáli v pokušeniach, ktoré smerujú k popretiu Pána Boha. Nedopusť, aby sme uverili ponukám sveta a Pokušiteľa. Vieme, že dopúšťaš na nás pokušenia, aby sa potvrdila naša viera v jediného a pravého Boha, ktorým si ty sám, náš Stvoriteľ, Vykupiteľ a Posvätiteľ.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.