TopTip

Nedeľné zamyslenie: Prinášať ovocie podľa svojich možností

Nedeľné zamyslenie: Prinášať ovocie podľa svojich možností zdroj foto: pexels.com

Na 27. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie Pavla Jurčagu, náboženského redaktora Rádia LUMEN.

Drahí bratia a sestry! Pred časom som čítal nasledovné svedectvo. „Ako 18-ročný som bol na základnej vojenskej službe. Po prvýkrát v živote som býval medzi ľuďmi, ktorí nemali nijakú vieru. Spomedzi 30 vojakov na našej izbe som bol jediný, ktorý v nedeľu chodil do kostola. V tejto situácií som začal pochybovať. Lebo moji kamaráti boli v podstate úprimní a sympatickí. A predsa sa nestarali ani o cirkev, ani o náboženstvo. Tak predsa sa dá bez viery existovať. A nakoniec, prečo by som vždy mal mať pravdu a ostatní by sa mali mýliť? Tak som sa v srdci pomaly stával neveriacim. Zatmelo sa vo mne. V tejto temnote mi Boh dal svetlo. Mal som tetu, ktorú som si veľmi vážil. Tetu Terezu. Bola zdravotnou sestrou a učinenou dobrotou. Nevydala sa a po celý svoj život bola tichou pomocníčkou v každej duševnej i telesnej biede nespočetne mnohým ľuďom. Dovolenku som využil na to, aby som ju navštívil. Bývala vo väčšej dedine blízko Paríža. Raz popoludní som si vyšiel na prechádzku a nejaký čas som presedel na zábradlí mosta cez rieku. Šiel tade starší tulák a zastavil sa pri mne. Začali sme sa rozprávať. Odrazu ukázal na dom mojej tety: „Vidíš ten malý dom tam oproti? Tam býva najlepšia žena z celého nášho okolia. Ona sama takmer nič nemá, a predsa urobí vždy všetko, aby našincovi pomohla.“ V tom momente som si uvedomil, že moja teta je najlepší človek akého poznám a je hlboko veriaca kresťanka. Či by mohla byť nepravou viera, ktorá dáva človeku takú silu lásky? Tak som aj ja znovu našiel cestu k viere."

Bratia a sestry! Každý z nás má prinášať ovocie. Na svete nemôže byť človek, ktorý by mal právo ovocie neprinášať. Sú ľudia, ktorí sú bez ovocia. Veľa dostali, no všetko to vyšlo nazmar. Nič z investícií, ktoré sa do nich vložili, nebolo premenené na ovocie. Sú to ľudia, ktorí len berú a nedávajú. Sú však ľudia, ktorí všetko dobro, ktoré sa do nich investovalo, premenia na zlé ovocie. V dejinách je veľa ľudí, do ktorých sa veľa vložilo, no ovocie ich skutkov bolo hrozné. No sú aj takí, ktorí si sťažujú na nedostatok príležitostí, alebo ktorí sa neustále porovnávajú. Keby som sa bol narodil v inej dobe, alebo na inom mieste, alebo s inými danosťami, bolo by to iné. Istej matke povedali, že jej čiastočne hluchý synček je ťažký oriešok. Že ho totiž nie je možné učiť. „Ja ho budem učiť sama", odvetila žena. A stalo sa. Meno chlapca bolo Thomas Edison, vynálezca elektrického svetla. Tento a podobné príbehy nás vedú k jadru dnešného evanjelia: k prinášaniu ovocia z toho, čo máme k dispozícii.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.