TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Rozdeľuje nás evanjelium?

Nedeľné zamyslenie: Rozdeľuje nás evanjelium? zdroj foto: pexels.com

Na 20. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie o. Jána Krupu, náboženského redaktora Rádia LUMEN.

Azda sme trocha vydesení a zneistení, keď Ježiš o sebe povie, že neprišiel darovať zemi pokoj, ale rozdelenie (Lk 12,51) či dokonca meč (Mt 10,34). Azda náš Pán myslí na to, že by sme jeho učenie mali obhajovať alebo nanucovať ostatným silou? V dejinách Cirkvi sa tieto nedorozumenia, žiaľ, vyskytli.

V evanjeliu tejto nedele Ježiš názorne popisuje rozdelenia, ktoré môže vyvolať jeho učenie: dokonca blízki príbuzní sa môžu ocitnúť v rozpore o tom, čo majú považovať za pravdivé a komu majú veriť. Ako to Ježiš myslel? Zrazu už nie je kniežaťom pokoja? Evanjelium už nie je posolstvom pokoja a lásky, ale rozdelenia či dokonca nenávisti?

Nášmu Pánovi ide zjavne o niečo iné: Tam, kde pravda a pokoj vstúpia do vzájomnej konkurencie, by Ježiš nechcel pokoj za každú cenu. Trvalé zrieknutie sa pravdy by totiž podkopalo základy skutočného a trvalého pokoja. Môže sa stať, že Božie slovo vyvolá odmietnutie a dá podnet k rozdeleniam. Tento dočasný stav však treba vydržať, hoci nepredstavuje cieľ!

Ježišove slová sú útechou a posilou pre všetkých, ktorí kvôli jeho menu a jeho slovu trpia prenasledovaním. Boh je na ich strane; slovo pravdy zostáva víťazné, aj keď sa Božiemu slovu deje násilie.

Božie slovo dnešnej nedele nenabáda, aby veriaci v Krista  používali násilie či dokonca spôsobovali nepokoj. Evanjelium dnešnej nedele len vysvetľuje, že svedectvo o Božom zjavení je občas vystavené situáciám nepochopenia, odmietnutia alebo dokonca nenávisti. A práve tu sa osvedčuje kresťanská láska!

Ježiš hovorí aj o ohni, ktorý prišiel hodiť na zem a želá si, „len aby už vzplanul!“ (Lk 12,49). Pán má na mysli oheň Ducha Svätého. On je Duchom pravdy, ktorý súčasne pôsobí lásku. On je Duchom Kristovho pokoja a zmierenia. Nech Duch Svätý na príhovor Panny Márie Božej Matky zapáli v našich srdciach oheň Božej lásky a podnieti nás k skutkom lásky! Amen.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.01.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby sa kresťania, príslušníci iných náboženstiev a všetci ľudia dobrej vôle zasadzovali za mier a spravodlivosť vo svete
  • Úmysel KBS na január: Aby si každý z nás uvedomoval, že jednota medzi kresťanmi je podmienkou účinnejšieho svedectva o Božej láske
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie strýka Vincenta. Damián
  • Za operáciu mamy Betky a Božie požehnanie za rodinu. Leonard
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.