TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Spor o vzkriesení mŕtvych

Nedeľné zamyslenie: Spor o vzkriesení mŕtvych zdroj foto: flickr.com - CC licencia

Na 32. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie o. Jána Krupu, náboženského redaktora Rádia LUMEN.

Podľa Paula-Gerharda Müllera zmyslom tohto rozprávania (Lk 20,27-40) je zrejme obrana kresťanskej viery vo vzkriesenie. Dodajme, že táto obrana je podaná na pozadí náukovej diskusie, ktorá sa odohrávala v Ježišovej dobe.

Židovská strana saducejov popierala vzkriesenie po smrti; tým sa vzďaľovala od jasného svedectva Písma (Starého zákona) a od tradičného učenia farizejov.

Extrémnym príkladom chceli zástupcovia saducejského náukového smeru ukázať absurditu viery vo vzkriesenie a zahnať Ježiša do slepej uličky. Ježiša oslovili ako učiteľa. Mojžišov zákon – Tóra – podľa starozákonnej knihy Deuteronómium 25,5n počíta s takzvaným levirátnym (švagrovským) manželstvom. Vo vzťahu k tomuto zákonu sa rozpráva o teoretickom prípade šiestich sobášov s jednou bezdetnou ženou a k tomu sa pripojí záludná otázka, koho manželkou by asi mohla byť sedemnásobná vdova pri vzkriesení mŕtvych. Táto otázka má ukázať nezlučiteľnosť božského Zákona v Písme s vierou vo vzkriesenie.

Ježiš sa nepustí do diskusie o Písme, ale odpovie, že na druhom svete, pri vzkriesení, v tamtom veku, už nebude ani manželstvo ani sobáš ani smrť. Panuje tam totiž nesmrteľnosť a tá si nevyžaduje plodenie nového života.

Ježiš koriguje naivnú predstavu, ktorá predpokladá na druhom svete len predĺženie a opakovanie pozemských skúseností. Vzkriesenie má podstatne novú kvalitu, vzkriesení sa podobajú anjelom. Večný život v nesmrteľnosti je darom Božej milosti veriacim.

V rozprávaní o horiacim kríku (Exodus 3,6.15) sa zjavil Boh troch praotcov vo viere – Abraháma, Izáka a Jakuba – ako „Boh živých“, keď už patriarchovia boli dávno mŕtvi. Ježiš na to nadväzuje vyznaním: „Pre neho [Boha] všetci žijú“. Tým sa vyznáva Boh ako univerzálny Stvoriteľ a Pán života všetkých živých i mŕtvych – a súčasne sa zdôrazňuje kontinuita a večnosť božského života vo veriacich. Všetci ľudia žijú pre Boha, pokiaľ ich Boh uznal za hodných niečoho takého.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 15.12.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na december: Aby sa každý štát rozhodol urobiť všetko potrebné pre lepšiu budúcnosť mladých, najmä trpiacich
  • Úmysel KBS na december: Aby narodenie Spasiteľa, ktoré prinieslo radosť celému svetu, zažiarilo v srdciach všetkých ľudí a šírilo lásku a pokoj po celom svete
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.