TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Spor o vzkriesení mŕtvych

Nedeľné zamyslenie: Spor o vzkriesení mŕtvych zdroj foto: flickr.com - CC licencia

Na 32. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie o. Jána Krupu, náboženského redaktora Rádia LUMEN.

Podľa Paula-Gerharda Müllera zmyslom tohto rozprávania (Lk 20,27-40) je zrejme obrana kresťanskej viery vo vzkriesenie. Dodajme, že táto obrana je podaná na pozadí náukovej diskusie, ktorá sa odohrávala v Ježišovej dobe.

Židovská strana saducejov popierala vzkriesenie po smrti; tým sa vzďaľovala od jasného svedectva Písma (Starého zákona) a od tradičného učenia farizejov.

Extrémnym príkladom chceli zástupcovia saducejského náukového smeru ukázať absurditu viery vo vzkriesenie a zahnať Ježiša do slepej uličky. Ježiša oslovili ako učiteľa. Mojžišov zákon – Tóra – podľa starozákonnej knihy Deuteronómium 25,5n počíta s takzvaným levirátnym (švagrovským) manželstvom. Vo vzťahu k tomuto zákonu sa rozpráva o teoretickom prípade šiestich sobášov s jednou bezdetnou ženou a k tomu sa pripojí záludná otázka, koho manželkou by asi mohla byť sedemnásobná vdova pri vzkriesení mŕtvych. Táto otázka má ukázať nezlučiteľnosť božského Zákona v Písme s vierou vo vzkriesenie.

Ježiš sa nepustí do diskusie o Písme, ale odpovie, že na druhom svete, pri vzkriesení, v tamtom veku, už nebude ani manželstvo ani sobáš ani smrť. Panuje tam totiž nesmrteľnosť a tá si nevyžaduje plodenie nového života.

Ježiš koriguje naivnú predstavu, ktorá predpokladá na druhom svete len predĺženie a opakovanie pozemských skúseností. Vzkriesenie má podstatne novú kvalitu, vzkriesení sa podobajú anjelom. Večný život v nesmrteľnosti je darom Božej milosti veriacim.

V rozprávaní o horiacim kríku (Exodus 3,6.15) sa zjavil Boh troch praotcov vo viere – Abraháma, Izáka a Jakuba – ako „Boh živých“, keď už patriarchovia boli dávno mŕtvi. Ježiš na to nadväzuje vyznaním: „Pre neho [Boha] všetci žijú“. Tým sa vyznáva Boh ako univerzálny Stvoriteľ a Pán života všetkých živých i mŕtvych – a súčasne sa zdôrazňuje kontinuita a večnosť božského života vo veriacich. Všetci ľudia žijú pre Boha, pokiaľ ich Boh uznal za hodných niečoho takého.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.