TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Vedieť robiť správne rozhodnutia.

Nedeľné zamyslenie: Vedieť robiť správne rozhodnutia. zdroj foto: pexels.com

Na 13. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie Martina Kramaru, hovorcu KBS.

Na oslave diamantovej svadby sa jubilujúcich manželov pýtali, aké je tajomstvo trvácnosti ich vzťahu. “Predtým, než sme sa vzali,” odpovedal muž, “dohodli sme si jedno základné pravidlo. Manželka bude robiť tie menšie, každodenné rozhodnutia, a ja budem rozhodovať vo veľkých, závažných veciach.” V sále ostalo na chvíľu ticho. Muž potom dodal: “A keď tak nad tým rozmýšľam, za tých 60 rokov vlastne ani nejaké vážne rozhodnutia nebolo treba robiť”.
Je to milá anekdota, ktorá mi vždy vyvolá úsmev na tvári: chlap sa síce “pechoril”, ale žena si vedela presadiť svoje. Vedieť robiť správne rozhodnutia. Keď sa zamyslíme nad Božím Slovom 13. nedele, môžeme si všimnúť, že práve táto myšlienka stojí v centre. Vybrať si, rozhodnúť sa, a podľa toho aj konať. Eliáš si vyberá Elizea, a ten sa rozhoduje ho nasledovať. Dá ľuďom najesť, rozlúči sa s rodičmi a ide za svojím učiteľom. Ježiš je v evanjeliu ešte náročnejší. Tým, ktorých povoláva, vraví, nech idú okamžite. Dokonca sa nemajú ani vracať domov, lúčiť, atď. Z jeho slov cítiť nesmiernu naliehavosť: “Rozhodni sa pre Božie kráľovstvo! Nič nie je dôležitejšie!” Tento veľký dôraz priam bije do očí. Ježiš nežiada, aby sa ľudia stali zvestovateľmi Božieho kráľovstva “na čiastočný úväzok” či “na dobu určitú”. A potom si zasa vybrali niečo iné. Nie. Toto je životné poslanie! Keď sa už rozhodneš, navždy si za tým stoj! Evanjelium hovorí, že aj samotný Ježiš sa “pevne rozhodol ísť do Jeruzalema”. A vieme dobre, načo tam išiel. Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale Kristus si za ním stál - až do posledného dychu. A aj od tých, čo ho majú nasledovať, žiada veľkú rozhodnosť. Dnešný svet človeku tvrdí, že môže mať všetko. A ponúka zdanlivo nekončiaci rad možností: “Vyber si – dnes toto, zajtra iné. Neviaž sa, zostaň slobodný!” Keď však pozrieme do čítania z Listu Galaťanom, môžeme si všimnúť napomenutie svätého Pavla: Pravú “slobodu nám vydobyl Kristus”. A preto ju nemáme dávať “za príležitosť telu”, ale rozhodnúť sa slúžiť - v láske. Inak nám hrozí, že skončíme v jarme otroctva. A presne to je to, k čomu človek dospeje, keď v mene takzvanej absolútnej slobody vlastne iba spĺňa žiadosti vlastného tela: napokon sa medzi sebou “hryzieme a žerieme”, namiesto toho, aby sme žili vo vysnívanom šťastí ako produkte tejto slobody. Nie, nedá sa mať všetko. Učíme sa pre jedno rozhodnúť a druhého sa zriecť. Vybrať si a stáť si za svojím výberom. A tiež neodkladať rozhodnutia donekonečna, a nesedieť “na štyroch stoličkách”. Kristovo rozhodnutie lásky pre človeka vidíme aj v tom, keď napomína učeníkov, ktorí chcú trestať tých, čo mu odmietli poskytnúť ubytovanie na ceste do Jeruzalema. On miluje aj tých, čo jeho radi nemajú. Žiaľ, my sa skôr vieme rozhodnúť druhého nenávidieť, a stáť si, neraz celoživotne, za takýmto tragickým rozhodnutím. Dnešná nedeľa nás však pozýva rozhodnúť sa pre Božie kráľovstvo – v obetavej láske a pravej slobode. Dokážeme spraviť takéto zásadné rozhodnutie?

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.