TopTip

Nedeľné zamyslenie: Viera nám otvára stratený raj

Nedeľné zamyslenie: Viera nám otvára stratený raj zdroj foto: pexels.com

Na 20. nedeľu v cezročnom období vám prinášama zamyslenie Vladimíra Skybu, protosynkela Bratislavskej eparchie.

Povedzme si úprimne, náš život je taký, aká je naša viera. Bez viery sa ťažko žije, ak sa vôbec dá žiť. Ak manžel neverí manželke, alebo manželka manželovi, ako môžu spoločne prežívať svoj život? Takéto manželstvo skôr, či neskôr speje k zániku. Ak pacient neverí lekárovi, ako sa môže zveriť do jeho starostlivosti? Ak žiak neverí učiteľovi, ako sa môže dať ním viesť a vyučovať? Ak pasažier neverí pilotovi lietadla, ako môže nastúpiť na let?

V liste Hebrejom čítame: „Viera je základom toho, v čo dúfame, dôkazom toho, čo nevidíme.“ ( Hebr 11, 1) V čo dúfala kanaánska žena z dnešného Božieho slova, keď kričala za Ježišom? Dúfala, aby bola uzdravená jej dcéra. Neodradilo ju ani mlčanie Ježiša, ani jeho odpoveď, že je poslaný iba k ovciam strateným z domu Izraela, ba naopak jej odpoveď bola taká dômyselná, že Ježiš pochválil jej vieru a v tú hodinu bola uzdravená jej dcéra. V evanjeliách máme málo miest, kde Ježiš chváli vieru svojich poslucháčov, alebo tých, korí za ním prichádzali, skôr naopak karhá aj vlastných učeníkov z nedostatku viery a pochybovania. Kanaánska pohanská žena, podobne, ako pohanský stotník pre svoje postoje pri prosbe o uzdravenie im blízkych ľudí boli odmenení Ježišovým výrokom: „Hovorím vám: Takú vieru som nenašiel ani v Izraeli!“ (Lk 7, 9) Viera je kľúčom, ktorý nám otvára stratený raj. A naopak nevera zatvára boží život v nás.

V Matúšovom evanjeliu čítame: Ježiš v Nazarete pre ich neveru neurobil veľa zázrakov. (Mt 13, 58) Dnes, keď počúvame toto slovo, otázka nestojí tak: Kde máme stáť, alebo do akej skupiny, či strany máme patriť, aby Boh vypočul náš hlas? Teraz je potrebné aby si každý sám položil otázku: Verím, že Ježiš môže zmeniť môj život? Že môže uzdraviť moje choré vzťahy? Zničiť môj egoizmus? Uzdraviť moju sexualitu? Kde všade sme už hľadali život?! Život nám môže dať iba ten, kto zničil smrť – Ježiš Kristus. On smrťou smrť premohol a nám život daroval. Veríš tomu? Túto otázku dal Ježiš Marte pri hrobe Lazara. (Jn 11, 26) Tak povedzme spolu s Martou: „Áno, Pane, ja som uverila, že ty si Mesiáš, Boží Syn, ktorý mal prísť na svet.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.