TopTip

Nedeľné zamyslenie vladyku Cyrila Vasiľa: Fyzická a duchovná smrť. Čo je viac príčinou plaču?

Nedeľné zamyslenie vladyku Cyrila Vasiľa: Fyzická a duchovná smrť. Čo je viac príčinou plaču? zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu 20. týždňa po Päťdesiatnici vám prinášame zamyslenie vladyku Cyrila Vasiľa, košického eparchu.

Lk 30. začalo (7, 11 - 16)
V tom čase Ježiš išiel do mesta, ktoré sa volá Naim. Išli s ním jeho učeníci a veľký zástup ľudu. Keď sa priblížil k mestskej bráne, práve vynášali mŕtveho. Bol to jediný syn matky a tá bola vdova. Sprevádzal ju veľký zástup z mesta. Keď ju Pán uvidel, bolo mu jej ľúto a povedal jej: „Neplač!” Potom pristúpil a dotkol sa már. Nosiči zastali a on povedal: „Mládenec, hovorím ti, vstaň!” Mŕtvy sa posadil a začal hovoriť. A Ježiš ho vrátil jeho matke. Tu sa všetkých zmocnil strach, velebili Boha a hovorili: „Veľký prorok povstal medzi nami” a: „Boh navštívil svoj ľud.”


———————————-

Fyzická a duchovná smrť. Čo je viac príčinou plaču?

Plačúca žena, matka a jej mŕtvy syn, … koľkokrát sa podobný obraz opakoval a opakuje? Koľko matiek už oplakávalo svojich synov? Mladík v Naime zomrel fyzicky. Jeho mŕtve telo nesú na márach, plačúcu matku, vdovu, v jej bolesti utešuje zástup. Smutná scéna, ktorá dojíma aj samotného Ježiša a podnecuje ho k zázraku. “Neplač!… Mládenec, hovorím ti vstaň!”

Čo ale v prípade “inej smrti”?  Všetci vieme, že existujú aj prípady, duchovnej smrti. Duchovná smrť detí, ich ťažký hriech, strata viery, nezvratné a pomýlené životné rozhodnutia, život bez Božej milosti - to všetko zarmucuje rodičov, zarmucuje otcov i matky rovnako, ba možno dokonca viac ako iné tragédie. Koľkokrát môžeme vidieť smutné situácie, keď mladí ľudia, ktorí by mali byť svojim rodičom potešením i oporou, nedbajúc na ich plač, obrazne i skutočne opúšťajú brány svojich domovov, strácajú vieru, strácajú vzťah k rodine, strácajú vzťah k Bohu,  zomreli duchovne a ani si to neuvedomujú.

O čo bolestnejší je v týchto prípadoch smútok otcov a plač matiek nad duchovne mŕtvymi deťmi?! Kto môže zotrieť tieto slzy?! Znovu len Ježiš, ten, ktorý pri svojej krížovej ceste predvídal tento plač matiek nad svojimi deťmi a ktorý vylial svoju krv, ktorý obetoval svoj život, aby zachránil a vytrhol z pazúrov duchovnej smrti aj týchto mladých ľudí. Pane, dotkni sa ich már, pozvi každého mladého človeka, ktorý premrhal duchovne svoj život k novému životu, nech začuje a prijme tvoju výzvu, k novému životu: “Hovorím ti, vstaň!”

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa con garage e tetti a spiovente.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.