TopTip

Nedeľné zamyslenie vladyku Mariána Andreja Pacáka: Mýtnik a farizej - Ako sa na nás pozerá Boh?

Nedeľné zamyslenie vladyku Mariána Andreja Pacáka: Mýtnik a farizej - Ako sa na nás pozerá Boh?

Na Nedeľu o mýtnikovi a farizejovi v byzantskom obrade vám prinášame nedeľné zamyslenie vladyku Mariána Andreja Pacáka, emeritného torontského biskupa.

„Dvaja ľudia vstúpili do chrámu modliť sa. Jeden bol farizej, druhý mýtnik.“ (Lk 18, 10) Prišli, aby kontemplovali Božiu tvár a nechali sa ňou prežiariť. Výsledok? Nie farizej – človek spravodlivý, ale mýtnik – verejný hriešnik odchádza domov ospravedlnený.

Farizej nekontempluje Božiu tvár, ale seba, modlí sa „k sebe“. Obracia sa na Boha, no pred očami má seba: „ďakujem ti, že nie som ako ostatní ľudia.“ Je na seba hrdý, na to, čo dosiahol. Obdivuje svojou dokonalosť a náboženskú horlivosť. Je zaslepený sebou. Nedokáže vidieť Božiu tvár, jeho milosť a lásku.

Mýtnika vedie nie povinnosť, ale túžba po dokonalom šťastí a lepšom živote. Vie, že sa musí zmeniť, no sám to nedokáže. Vstupuje do chrámu, skláňa sa pred Bohom a kontempluje jeho tvár, jeho lásku. Modlí sa k Bohu. Jeho viera je slabá a morálna úroveň nízka. Bije sa do pŕs – uznáva svoju nemohúcnosť. Odovzdáva sa Bohu a prosí o obrátenie srdca: „Bože, buď milostivý mne hriešnemu.“

Modlitba je správna, ak je prejavom odovzdanosti a lásky k Bohu. Modlíme sa nie z povinnosti, ale z vnútornej potreby srdca neustále prijímať Božiu milosť a lásku, ktorá nás premieňa a činí dokonalými.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Schlichtes Einfamilienhausprojekt mit Garage.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.