TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Zabudli sme ďakovať

Nedeľné zamyslenie: Zabudli sme ďakovať zdroj foto: pexels.com

Na 28. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie o. Jána Krupu, náboženského redaktora Rádia LUMEN. 

Ako deti sme sa naučili hovoriť „prosím“ a „ďakujem“. Vyzývali nás k tomu naši rodičia. Medzičasom aj my usilovne predriekame tieto slová svojim deťom, aby sa stali samozrejmou súčasťou aj ich slovnej zásoby. A nerobíme to bezdôvodne. Tieto slová sú totiž základným predpokladom pre dobré spolunažívanie v rodine, medzi priateľmi i v našej spoločnosti.    

Evanjelium o vďačnom Samaritánovi ukazuje veľmi jasne, že nie je mrzutosťou, keď kladieme veľký dôraz na „prosím“ a „ďakujem“. Za naliehavou prosbou nenasleduje „ďakujem“. A toto právom pociťujeme ako poburujúce. Pokúsme sa predstaviť si túto scénu. Ježiš je na ceste do Jeruzalema. Celá skupina chorých mu prichádza naproti. Ich núdza je veľká, ich bieda je neopísateľná. Preto ich volanie k Ježišovi o pomoc, ich prosba a jeho zmilovanie.

Ježiš sa nad nimi zľutoval. A skutočne všetci desiati ozdraveli. Naliehavo prosili Ježiša o pomoc. No teraz nepovažujú za nutné poďakovať sa Ježišovi. Okrem jedného. Nevďačnosť je poburujúca. Kto počuje toto evanjelium, pociťuje spolu s Ježišom bolesť nad týmito deviatimi, ktorí nepovažujú za nutné vrátiť sa a poďakovať tomu, komu vďačia za svoje uzdravenie. V časoch núdze a keď sa nám nedarí, prosíme o pomoc. No keď je všetko opäť v poriadku a naša prosba bola splnená, nezabúdame občas povedať „ďakujem“? A keď sme to azda zabudli, čo sa môže pritrafiť, trúfame si potom povedať aspoň „prepáč“?

Vďačnosť je kľúčom k šťastiu. Kto je vďačný, ten priznáva, že je odkázaný na pomoc a že neberie ako samozrejmosť to, že dostáva pomoc.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.