TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Nepokoj lásku oživuje a pomáha jej rásť

Nepokoj lásku oživuje a pomáha jej rásť pexels.com

Snubná láska je aj zodpovedná. Čo to v praxi znamená? V našich katechézach s Richardom Kucharčíkom z Teologickej fakulty KU v Ružomberku pokračujeme.

Sv. Ján Pavol II. nám pripomína, že každý človek je strážcom svätosti druhej osoby. Je správcom daru, ktorý mu bol daný. Zodpovednosť je schopnosť dať odpoveď (z koreňa slova responsibility), reagovať na výzvy života a dávať pravdivé a aktuálne odpovede. Zrelý človek je zrelým len vtedy, keď je schopný prevziať zodpovednosť za seba, za lásku... Zodpovedný človek je schopný vlastniť svoje túžby, reakcie - to všetko, čo sa deje v jeho vnútri a správne to usmerňovať. Zodpovednosť sa prejavuje aj v zodpovednosti za druhého. Človek si v bázni pred druhým človekom uvedomuje, že pred ním stojí osoba ako dar, ktorú nemôže zraniť, pošpiniť... Vzťah lásky je vždy zložený z mnohých skutkov. Človek, ktorý je zodpovedný, si dokáže voliť skutky, ktoré nás vedú k pravdivému dobru. Zrelý muž a zrelá žena sú schopní mať pred sebou pravdivú víziu lásky. Zrelý človek dokáže niesť zodpovednosť za následky toho, čo robí. Môžu to byť pozitívne i negatívne, očakávané i náhle situácie. Veľkým vzorom takejto zodpovednosti je manželský pár Jozefa a Márie. Svoj život si určite tak nepredstavovali. No boli schopní dať správnu odpoveď v situácii, do ktorej ich pozýval Boh. A vďaka tomu sa ich láska stala skutočne radostnou. 

Počuli ste už niekedy o remeselnej láske? Tak ju nazýva aj pápež František. On sám hovorí, že láska je umelecko-remeselná. Na to aby sme žili skutočnú manželskú lásku nestačí len vyhýbať sa zlu, ale v prvom rade konať dobro. Láska potrebuje byť náročná - potrebujeme byť náročný v láske. Rovnako ako sme nároční v stravovaní, športe, samovzdelávaní, potrebujeme to robiť aj v láske. Milovaný a milujúci človek nemôže zostať taký, aký je. Musí sa stávať stále lepší. Pápež František v exhortácii Amoris Laetitia uvádza, že láska v manželstve potrebuje rásť. Láska, ktorá nerastie, začína byť ohrozená. Stojatá voda sa znečistí, pokazí. Rovnako sa to môže stať aj v prvých rokoch v manželstve, varuje Svätý Otec František. Počas zasnúbenia práve nádej má v sebe silu kvasu a pomáha hľadieť ponad konflikty. A práve túto nádej potrebujú manželia oživovať. 

Pápež František ďalej hovorí, že potrebujeme prijať manželstvo ako cestu dozrievania. Na nej je každý z manželov Božím nástrojom na napomáhanie rastu toho druhého. Azda najdôležitejšia úloha v láske, hovorí pápež, je pomáhať druhému byť viac mužom, pomáhať druhému byť viac ženou. Pomôcť druhému, aby sa vytvaroval vo vlastnej identite. Láska je preto umelecko-remeselná. Manželia si pomáhajú navzájom tvarovať sa jeden druhého. Jeden čaká na druhého s trpezlivosťou umeleckého remeselníka s trpezlivosťou od Boha. Je to práve milosť sviatosti manželstva, ktorá spôsobuje to, že láska manželov sa môže neustále zdokonaľovať. Milosť sviatostného manželstva nám pomáha, aby naša láska nebola ako stojatá voda, ale aby mala v sebe zdravý nepokoj, ktorý ju poháňa vpred. Tento nepokoj, ktorý trýzni srdce, lásku oživuje a pomáha jej rásť. 

Katechézy Richarda Kucharčíka si môžete v našom vysielaní vypočuť vždy v piatok po 14:00 v Lumenfóre. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Valériu a Vladimíra, dcéru Beátku a Júliu, sestru Máriu a Danu s rodinami, moju mamu. Valéria
  • Za môjho otca Viliama Takáča pri príležitosti 25.výročia úmrtia. Dana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.