TopTip

Nepoškvrnené počatie Panny Márie

Nepoškvrnené počatie Panny Márie

Ôsmeho decembra katolíci slávia sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Nepoškvrnené počatie je pravda viery - dogma, ktorú 8. decembra 1854 vyhlásil pápež Pius IX. bulou Ineffabilis Deus:

 „Vyhlasujeme, oznamujeme a definujeme: učenie, že preblahoslavená Panna Mária v prvom okamihu svojho počatia bola jedinečným milostivým privilégiom všemohúceho Boha, s ohľadom na zásluhy Ježiša Krista, Spasiteľa ľudského pokolenia, uchránená od akejkoľvek poškvrny dedičného hriechu, je od Boha zjavené, a preto ho musia všetci veriaci pevne a stále veriť“ (DH 2803).

Táto výnimočná veľkosť svätosti, ktorá ozdobuje Božiu Matku, je na chválu milosrdného Boha.

Definovaný článok viery získal v cirkvi takmer okamžitý súhlas ešte pred svojím vyhlásením. Pápež sa pred vyhlásením dogmy opýtal všetkých biskupov na ich názor - 536 biskupov sa vyjadrilo za, 4 proti a 36 iuxta modum, t.j. súhlasili s touto pravdou viery, ale považovali vtedajšiu dobu za nevhodnú na jej dogmatizáciu.

Potvrdením tohto učenia bolo aj to, že štyri roky po vyhlásení dogmy o nepoškvrnenom počatí Panny Márie sa Božia Matka zjavila sv. Bernadete Soubirousovej v Massabielskej jaskyni v Lurdoch. Keď sa jej Bernadeta opýtala, kto je, ako sa volá, Panna Mária jej pri jednom zjavení odpovedala: Som Nepoškvrnené Počatie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.07.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby sme sa odvážne a s nadšením usilovali nadväzovať dialóg a budovať priateľstvo, keď nastanú konfliktné situácie v sociálnej, ekonomickej či politickej oblasti.
  • Úmysel KBS na júl: Aby živá úcta k svätým Cyrilovi a Metodovi bola podnetom novej evanjelizácie celej našej spoločnosti.
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.