TopTip

Z domova
Nitrania pod vedením svojho biskupa putovali na Zobor

Nitrania pod vedením svojho biskupa putovali na Zobor

Nitriansky biskup Viliam Judák obnovil tradíciu púte Nitranov k sv. Andrejovi Svoradovi na Zobor. Pri príležitosti spomienky na sv. Andreja Svorada a Benedikta – pustovníkov 17. júla 2019 v Nitre bola ďakovná púť obyvateľov mesta ku cti sv. Andreja Svorada, patróna mesta Nitra. Podujatie sa uskutočnilo z iniciatívy nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka, ktorý sa rozhodol dodržaťstarobylý sľubu obyvateľov mesta zo začiatku 18. storočia, keď mesto nivočil mor, a viac ako tretina obyvateľov zahynula. Obyvatelia Nitry sa v tom čase utiekali ku sv. Andrejovi Svoradovi a prosili ho, aby orodoval u Všemohúceho Boha o milosrdenstvo. V predvečer slávnosti prisľúbili pôst a v samotný deň slávnosti aj púť na Zobor, kde sa mali konať bohoslužby na jeho počesť. Za takmer tristo rokov sa na tento prísľub pozabudlo a púte na Zobor ustali. Aj keď sa v posledných rokoch bohoslužby na Zobore pri príležitosti tohto sviatku tešili hojnejšej prítomnosti pútnikov, nitriansky diecézny biskup sa rozhodol oživiť starobylú tradíciu a obnovil púť k sv. Andrejovi Svoradovi na Zobor spojenú aj s duchovnou prípravou. 

Biskup Judák vyzval obyvateľov mesta, aby tak ako v dávnej minulosti, deň pred púťou prežili ako čas pôstu a pokánia, a obetovali ho za nové kňazské povolania pre Nitriansku diecézu. A tak sa 17. júla 2019 uskutočnila najskôr procesia z mesta k Zoborskému kláštoru. Zapojilo sa do nej niekoľko stoviek veriacich zo všetkých nitrianskych farností a blízkeho okolia pod vedením svojich farárov, a spolu s nitrianskym biskupom Mons. Judákom putovali ulicami mesta v sprievode modlitieb a duchovných piesní do areálu  Špecializovanej nemocnice sv. Svorada na Zobore. Tam pri ruinách Zoborského kláštora a Kostola sv. Jozefa celebroval Mons. Judák slávnostnú sv. omšu spolu so zoborským opátom Mons. Ladislavom Belásom, skalským opátom Mons. Jozefom Kráľom, zoborským farárom Dr. Milanom Polákom a nitrianskymi farármi ku cti sv. Andreja Svorada. 
V homílii Mons. Judák prítomným priblížil históriu Zoborského kláštora a pôsobenie benediktínskych a kamaldulských mníchov v tejto lokalite, a vyzval ich, aby vo svojom živote nasledovali ich príklad v tom, aby aj pre nich bola vždy na prvom mieste úcta k Bohu a jeho dielu, a aby všetko ich ďalšie konanie sa od toho odvíjalo. Povzbudil prítomných, aby aj napriek súčasnému štýlu života spoločnosti zachovali vernosť pravde, hodnotám, či k prírode a životnému prostrediu v záujme oslavy Boha, aby ich práca bola pokračovaním liturgie a oslavou Boha. 

Po skončení sv. omše si prítomní pútnici mali možnosť uctiť ostatky sv. Andreja Svorada a bolo pre nich pripravené agapé, ktoré zabezpečila zoborská farnosť sv. Urbana a Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre. Hojná účasť veriacich z mesta Nitra svedčila o tom, že uposlúchli výzvu svojho biskupa a nestratili zmysel pre starobylý sľub svojich predkov, ktorého ovocie je aktuálne aj v dnešných časoch a svedčí o ešte stále hlbokej viere Nitranov v Boha a posvätné veci s tým spojené a chápaní potreby ho aj dodržiavať.

Na slávnosti sa zúčastnil aj správca farnosti a pútnického miesta Skalka pri Trenčíne vdp. Peter Beňo, ktorého prítomnosť v Nitre bola symbolicky prepojená s otvorením hlavnej púte k diecéznym patrónom a našim prvým národným svätým – sv. Andrejovi-Svoradovi a Beňadikovi, ktorá bude 20. a 21. júla 2019 v Skalke pri Trenčíne, počas ktorej 21. júla 2019 pri slávnostnej sv. omši nitriansky biskup Mons. Viliam Judák požehná nový pútnický dom, ktorý sa podarilo vybudovať v uplynulom roku, aby v ňom pútnici našli dôstojné podmienky na prijatie. 

 

ZDROJ: TK KBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 16.07.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
 • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
 • Za uzdravenie vnučky Melany a manžela Štefana a dar viery pre celú rodinu. Viera
 • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.