TopTip

Nocľahárne kvôli koronavírusu prijímajú menej ľudí

Nocľahárne kvôli koronavírusu prijímajú menej ľudí TK KBS

Nocľahárne a útulky boli aj po minulé zimy naplnené do posledného miesta. V súčasnosti prijímajú menej ľudí, keďže potrebujú mať vyčlenené priestory pre karanténu. „Potom sa môže stať, že útulok má kapacitu 104 miest, ale je tam iba 92 ľudí a zostane 10 vonku na mraze, pretože jednoducho ich práve kvôli tomuto nie je kde dať,“ povedal pre Rádio LUMEN Eduard Malatinec z Gréckokatolíckej charity Prešov.

 

Ako uviedol riaditeľ Spišskej katolíckej charity Pavol Vilček, ďalším problémom prečo sa znižuje kapacita miest pre ľudí bez domova sú stále prísnejšie podmienky ich prevádzkovania: „Koho trápi koľko ľudí zamrzne? Toto je všetkým úradníkom v princípe jedno. Ale veľmi rýchlo vám vedia povedať, aké, či už hygienické, požiarne a neviem aké nariadenia a predpisy nespĺňame v našich zariadeniach. My tu nie sme nejaká vyhliadková parádna loď, my sme záchranný čln, ktorý je rád, že sa drží nad vodou,“ vyhlásil Vilček.


Riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice Cyril Korpesio vníma už aj veľkú únavu pracovníkov charity. „Naozaj naši pracovníci riešia veľmi ťažké situácie, psychicky ťažké situácie. Bude možno zaujímavé sledovať syndróm vyhorenia a potom, ako to celé dopadne. Teraz každý to drží, zatne zuby a robí ďalej, ale bude to ťažké obdobie,“ zdôraznil.


Košická charita tým, ktorých nemôže ubytovať z kapacitných dôvodov, pomáha aspoň spacími vakmi a teplou polievkou, ktorú pripravujú rehoľné sestry. Rožňavská charita prijíma aj nových klientov, musia však ísť do karantény.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.