TopTip


Nová kniha rozhovorov s pápežom Františkom

Nová kniha rozhovorov s pápežom Františkom Páter Augustin Sander, OSB Foto: katholisch.de

Osobou zodpovednou za dialóg s luteránstvom v rámci Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov sa stal páter Augustín Sander z nemeckého benediktínskeho opátstva Maria Laach. V tejto funkcii nahradil svojho krajana, Mons. Matthiasa Türka. Páter Augustín spolupracuje už niekoľko rokov s paderbornským ekumenickým inštitútom Johanna Adama Mohlera, ktorý založil arcibiskup a neskôr kardinál Lorenz Jäger. Jeho cieľom je štúdium dejín a teológie reformačných cirkví.

V rozhovore pre nemeckú redakciu Vatikánskeho rozhlasu vysvetlil, ako charizma jeho rádu ovplyvňuje toto ekumenické úsilie: „Možno by sa dalo povedať, že som ekumenický benediktín a benediktínsky ekumenik. Čo to znamená? Ako benediktín patrím k rádu nerozdelenej Cirkvi prvých storočí. A ako benediktín som zložil sľuby, ktoré sú druhým krstom, sviatosťou jednoty, a z tejto perspektívy by som rád prežíval terajší povolanie k jednote. Ako teológa ma vždy zaujímalo, ako sa môže nejakému spoločenstvu dariť. Aj tu je v pozadí zrejmá skúsenosť z kláštora. Ako sa vytvára spoločenstvo medzi vyznaniami a cirkvami? Tiež  mi tu naše rádové pravidlá, regula sv. Benedikta, poskytujú dobrý návod, pretože v nich sv. Benedikt vyzdvihuje dar rozlišovania. Je potrebné rozpoznať, čo skutočne rozdeľuje, čo len zdanlivo, či je dokonca možný ešte väčší prienik. (...) Z teologického hľadiska by som dodal, že vychádzam z katolíckeho luteránskeho bádania. Luther sám bol rehoľník, augustinián a v kláštore nosil Augustínovo meno, čo je málo známe. Už skôr som sa zaoberal jeho spismi a objavil som pritom, nakoľko pre neho toto kláštorné zázemie bolo dôležité,“ uviedol páter Augustín.

Pápežská rada pre napomáhanie jednoty kresťanov, v ktorej bude tento nemecký benediktínsky kňaz pôsobiť, funguje už od dôb II. vatikánskeho koncilu, keď ju ustanovil sv. Ján XXIII., pôvodne ako jednu z prípravných koncilových komisií. Neskôr, v roku 1966, ju sv. Pavol VI. potvrdil ako jedno z riadnych dikastérií Svätej stolice. Cieľom rady je v rámci Katolíckej cirkvi napomáhať rozvíjanie autentického ekumenického ducha v súlade s koncilovými dokumentmi, a tiež rozvíjať dialóg a spoluprácu s ostatnými kresťanskými cirkvami a náboženskými spoločnosťami po celom svete.

Kniha Gianniho Valenteho s pápežom Františkom

V rámci činnosti inej agentúry blízkej Vatikánu, Pápežských misijných diel, vychádza v týchto dňoch kniha rozhovorov talianskeho novinára Gianniho Valenteho so Svätým otcom Františkom v spolupráci vatikánskeho vydavateľstva Libereria Editrice Vaticana a vydavateľstva San Paolo. Publikácia nesie názov „Bez neho nemôžeme nič urobiť. Byť misionármi v dnešnom svete“. Kniha vyšla síce na začiatku tohto mesiaca, ale pri príležitosti októbra – mimoriadneho misijného mesiaca. Vychádza v talianskom jazyku a paralelne aj vo francúzskom preklade.

Gianni Valente, ktorý s pápežom rozhovor robil, je žurnalista a historik so zameraním na kresťanský Blízky východ. Dlhodobo pracoval ako redaktor v talianskom časopise 30 Giorni. V súčasnosti je redaktorom misijnej agentúry Fides. Spolupracuje s talianskym geopolitickým časopisom Limes, s vatikánskymi novinami L‘Osservatore Romano a s webovým portálom Vatican Insider denníku La Stampa. Valente už v roku 2002 vydal knihu „Poklad, ktorý kvitne: Príbehy kresťanov v Číne“. V roku 2008 v knihe s názvom „Študent, profesor, pápež: Joseph Ratzinger na univerzite“ zrekonštruoval dlhoročné a bohaté pôsobenie Josepha Ratzingera na nemeckých teologických fakultách. V roku 2013 mu vyšla kniha „Ratzinger na Druhom vatikánskom koncile“, a tiež zozbierané rozhovory s Jorgem Mariom Bergogliom ako arcibiskupom Buenos Aires pod názvom „František, pápež z konca sveta“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.