TopTip

Zo zahraničia
Nová kniha rozhovorov s pápežom Františkom

Nová kniha rozhovorov s pápežom Františkom Páter Augustin Sander, OSB Foto: katholisch.de

Osobou zodpovednou za dialóg s luteránstvom v rámci Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov sa stal páter Augustín Sander z nemeckého benediktínskeho opátstva Maria Laach. V tejto funkcii nahradil svojho krajana, Mons. Matthiasa Türka. Páter Augustín spolupracuje už niekoľko rokov s paderbornským ekumenickým inštitútom Johanna Adama Mohlera, ktorý založil arcibiskup a neskôr kardinál Lorenz Jäger. Jeho cieľom je štúdium dejín a teológie reformačných cirkví.

V rozhovore pre nemeckú redakciu Vatikánskeho rozhlasu vysvetlil, ako charizma jeho rádu ovplyvňuje toto ekumenické úsilie: „Možno by sa dalo povedať, že som ekumenický benediktín a benediktínsky ekumenik. Čo to znamená? Ako benediktín patrím k rádu nerozdelenej Cirkvi prvých storočí. A ako benediktín som zložil sľuby, ktoré sú druhým krstom, sviatosťou jednoty, a z tejto perspektívy by som rád prežíval terajší povolanie k jednote. Ako teológa ma vždy zaujímalo, ako sa môže nejakému spoločenstvu dariť. Aj tu je v pozadí zrejmá skúsenosť z kláštora. Ako sa vytvára spoločenstvo medzi vyznaniami a cirkvami? Tiež  mi tu naše rádové pravidlá, regula sv. Benedikta, poskytujú dobrý návod, pretože v nich sv. Benedikt vyzdvihuje dar rozlišovania. Je potrebné rozpoznať, čo skutočne rozdeľuje, čo len zdanlivo, či je dokonca možný ešte väčší prienik. (...) Z teologického hľadiska by som dodal, že vychádzam z katolíckeho luteránskeho bádania. Luther sám bol rehoľník, augustinián a v kláštore nosil Augustínovo meno, čo je málo známe. Už skôr som sa zaoberal jeho spismi a objavil som pritom, nakoľko pre neho toto kláštorné zázemie bolo dôležité,“ uviedol páter Augustín.

Pápežská rada pre napomáhanie jednoty kresťanov, v ktorej bude tento nemecký benediktínsky kňaz pôsobiť, funguje už od dôb II. vatikánskeho koncilu, keď ju ustanovil sv. Ján XXIII., pôvodne ako jednu z prípravných koncilových komisií. Neskôr, v roku 1966, ju sv. Pavol VI. potvrdil ako jedno z riadnych dikastérií Svätej stolice. Cieľom rady je v rámci Katolíckej cirkvi napomáhať rozvíjanie autentického ekumenického ducha v súlade s koncilovými dokumentmi, a tiež rozvíjať dialóg a spoluprácu s ostatnými kresťanskými cirkvami a náboženskými spoločnosťami po celom svete.

Kniha Gianniho Valenteho s pápežom Františkom

V rámci činnosti inej agentúry blízkej Vatikánu, Pápežských misijných diel, vychádza v týchto dňoch kniha rozhovorov talianskeho novinára Gianniho Valenteho so Svätým otcom Františkom v spolupráci vatikánskeho vydavateľstva Libereria Editrice Vaticana a vydavateľstva San Paolo. Publikácia nesie názov „Bez neho nemôžeme nič urobiť. Byť misionármi v dnešnom svete“. Kniha vyšla síce na začiatku tohto mesiaca, ale pri príležitosti októbra – mimoriadneho misijného mesiaca. Vychádza v talianskom jazyku a paralelne aj vo francúzskom preklade.

Gianni Valente, ktorý s pápežom rozhovor robil, je žurnalista a historik so zameraním na kresťanský Blízky východ. Dlhodobo pracoval ako redaktor v talianskom časopise 30 Giorni. V súčasnosti je redaktorom misijnej agentúry Fides. Spolupracuje s talianskym geopolitickým časopisom Limes, s vatikánskymi novinami L‘Osservatore Romano a s webovým portálom Vatican Insider denníku La Stampa. Valente už v roku 2002 vydal knihu „Poklad, ktorý kvitne: Príbehy kresťanov v Číne“. V roku 2008 v knihe s názvom „Študent, profesor, pápež: Joseph Ratzinger na univerzite“ zrekonštruoval dlhoročné a bohaté pôsobenie Josepha Ratzingera na nemeckých teologických fakultách. V roku 2013 mu vyšla kniha „Ratzinger na Druhom vatikánskom koncile“, a tiež zozbierané rozhovory s Jorgem Mariom Bergogliom ako arcibiskupom Buenos Aires pod názvom „František, pápež z konca sveta“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 15.12.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na december: Aby sa každý štát rozhodol urobiť všetko potrebné pre lepšiu budúcnosť mladých, najmä trpiacich
  • Úmysel KBS na december: Aby narodenie Spasiteľa, ktoré prinieslo radosť celému svetu, zažiarilo v srdciach všetkých ľudí a šírilo lásku a pokoj po celom svete
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.