TopTip

Nová stratégia rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 nespomína pastoráciu Rómov

Nová stratégia rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 nespomína pastoráciu Rómov TK KBS

Nová stratégia rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030, ktorú schválila vláda, nespomína pastoráciu s Rómami. Poukazuje na to koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska pre napomáhanie pastorácie Rómov Renáta Ocilková. Podľa nej KBS mala k stratégii jedenásť pripomienok. Osem z nich vláda aspoň čiastočne akceptovala. Spomínaná stratégia sa zameriava na oblasť vzdelávania, bývania, zdravia a zamestnanosti. Osobitný dôraz kladie na nediskrimináciu a zintenzívnenie intervencií v boji s protirómskym rasizmom. Vláda chce zlepšiť vzdelanosť a zamestnanosť Rómov a odstrániť nerovnosti v bývaní medzi Rómami a majoritnou spoločnosťou. 

Vláda v dokumente s názvom Stratégia rovnosti, inklúzie a participácia Rómov do roku 2030 sa zameriava na viacero oblastí. Medzi nimi aj na zlepšenie dostupnosti vzdelávania a práce pre Rómov. „Verím, že práve takéto riešenie rómskej otázky nám pomôže vymaniť túto skupinu ľudí z chudoby a ukázať im reálnu cestu do podmienok 21. storočia,“ povedal predseda vlády Eduard Heger.
Spomínaný dokument víta aj splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková. „Tých oblastí je nesmierne veľa a tých záväzkov v rovnakej váhe a v rovnakej miere,“ uviedla.
Koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska pre napomáhanie pastorácie Rómov Renáta Ocilková vidí v stratégii viacero pozitív. Podľa nej biskupská konferencia dokument pripomienkovala a v ôsmich bodoch boli ich pripomienky aspoň čiastočne akceptované. Dvom zásadným však vláda nevyhovela. „A síce, že sa materské školy nemajú stavať v tesnej blízkosti segregovaných osídlení, ale má sa zabezpečiť dopravné spojenie medzi osídleniami a školskými zariadeniami. Odborníci z praxe považujú tento návrh za úplne nesprávny,“ zdôraznila Ocílková. Podľa nej KBS v dokumente chýba aj zmienka o pastoračnej práci medzi Rómami. „Nebol vôbec záujem zakomponovať do stratégie na ďalších desať rokov ani len zmienku o pastoračnej práci s Rómami, pričom už pred jedenástimi rokmi bol zrealizovaný vedecký výskum, ktorého kľúčovým zistením bolo, že sociálna inklúzia Rómov náboženskou cestou má zmysel,“ upozornila Ocílková.

Katolícka cirkev na Slovensku sa venuje inštitucionalizovanej pastoračnej práci s Rómami v dvadsiatich pastoračných dielach.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa familiare a forma di L con terrazza coperta e ampia zona d'ingresso. La forma del tetto può essere modificata.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.