TopTip

Zo zahraničia
Nové vatikánske menovania

Nové vatikánske menovania

Hneď k niekoľkým personálnym zmenám došlo v uplynulých dňoch na základe rozhodnutia Svätého otca v rámci vatikánskych štruktúr. Novým riaditeľom Služieb bezpečnosti a civilnej ochrany Vatikánskeho mestského štátu a veliteľom Žandárskeho zboru sa stal 45-ročný Gianluca Gauzzi Broccoletti, ktorý doposiaľ pôsobil ako zástupca riaditeľa a veliteľa. Dr. Broccoletti pochádza z Gubbia v talianskom regióne Umbria. Je ženatý a má dve deti. Vo vatikánskom žandárstve pôsobí na rôznych postoch od roku 1995. Za jeho zástupcu bol o niekoľko dní neskôr, 23. októbra, menovaný ďalší Talian, Dr. Davide Giulietti.

V tomto týždni došlo aj k novým menovaniam v rámci Apoštolského stolca. Novým podsekretárom pre vzťahy so štátmi Štátneho sekretariátu Svätej stolice sa stal 49-ročný Poliak, Mons. Mirosław Stanisław Wachowski. Za tzv. asesora pre všeobecné záležitosti toho istého dikastéria bol vymenovaný 53-ročný Talian, Mons. Luigi Roberto Cona. Jeho predchodca v tejto funkcii, Mons. Paolo Borgia, bol 4. októbra pápežom Františkom vysvätený za biskupa a začal pôsobiť ako apoštolský nuncius. Asesor pre všeobecné záležitosti Štátneho sekretariátu pôsobí ako zástupca substitúta tejto sekcie. Ním je od vlaňajšieho októbra venezuelský arcibiskup Edgar Peña Parra. Štátny sekretariát Svätej stolice bol na základe apoštolskej konštitúcie sv. Jána Pavla II. Pastor bonus z roku 1988 rozdelený do dvoch sekcií: pre všeobecné záležitosti a pre vzťahy so štátmi. V novembri 2017 zriadil súčasný rímsky veľkňaz ešte tretiu sekciu, ktorá je zodpovedná za diplomatické styky. Tú od jej vzniku vedie poľský arcibiskup Jan Romeo Pawłowski.

Práve s Poľskom sa spája aj ďalšia informácia. Biskupský zbor v tejto tradične katolíckej krajine totiž požiadal pápeža Františka o to, aby bol sv. Ján Pavol II. vyhlásený za učiteľa cirkvi a patróna Európy. Túto žiadosť predniesol predseda Konferencie biskupov Poľska arcibiskup Stanisław Gądecki. Biskupi o tom informovali v tlačovej správe zo dňa 22. októbra, ktorý je dňom liturgickej spomienky sv. Jána Pavla II. V budúcom roku sa totiž bude sláviť storočnica narodenia sv. Jána Pavla II. a tiež 15. výročie jeho smrti. V Poľsku bol taktiež oznámený dátum blahorečenia kardinála Stefana Wyszyńskieho, duchovnej osobnosti, ktorá v mnohom inšpirovala arcibiskupa Karola Wojtyłu. Slávnosť sa bude konať 7. júna 2020 vo Varšave. Slávnosti bude predsedať prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, kardinál Angelo Becciu.

Vo Vatikáne medzitým Dozorný finančný úrad vydal tlačové vyhlásenie k situácii vzniknuvšej po zásahu Vatikánskej stráže 1. októbra v priestoroch štátneho sekretariátu aj spomínaného úradu, a to na základe súdneho rozhodnutia vatikánskych vyšetrujúcich orgánov. K zásahu, pri ktorom došlo k zabaveniu úradnej dokumentácie došlo v dôsledku oznámenia, podaného Inštitútom pre náboženské diela a Úradom generálneho revízora v júli a auguste.

Dozorný finančný úrad k vzniknutej situácii doplnil, že vyšetrovanie súvisí s vlastnou činnosťou tejto inštitúcie na základe jej správy o podozrivých aktivitách týkajúcich sa zahraničných jurisdikcií. Vatikánske tlačové komuniké ďalej uvádza, že predseda Dozorného finančného úradu, René Brülhart, spolu s dozornou radou započal ešte v ten istý deň interné vyšetrovanie, ktoré konštatovalo, že tento úrad postupoval presne podľa svojich predpisov a nikto z jeho zamestnancov sa nedopustil žiadnych nedopatrení. Tlačové vyhlásenie tak reaguje na únik a publikáciu interného dokumentu Vatikánskej stráže s piatich menami a fotografiami určitých osôb, ktorých sa vyšetrovanie týka, a medzi ktorými figuruje aj výkonný riaditeľ Dozorného finančného úradu, Tommaso Di Ruzza.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.01.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby sa kresťania, príslušníci iných náboženstiev a všetci ľudia dobrej vôle zasadzovali za mier a spravodlivosť vo svete
  • Úmysel KBS na január: Aby si každý z nás uvedomoval, že jednota medzi kresťanmi je podmienkou účinnejšieho svedectva o Božej láske
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie strýka Vincenta. Damián
  • Za operáciu mamy Betky a Božie požehnanie za rodinu. Leonard
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.