TopTip

Nový film Fatima si budú môcť Slováci vychutnať online už na Veľkú noc

Nový film Fatima si budú môcť Slováci vychutnať online už na Veľkú noc

Fatima. Pokojné, nenápadné mestečko v strednom Portugalsku sa stalo dejiskom udalostí, ktoré zmenili tvár 20. storočia. Tajomné svedectvo troch detí viedlo k tomu, že dnes toto ani nie osemtisícové mesto navštívi ročne 6 až 8 miliónov pútnikov. O tom, čo sa vo Fatime pred viac ako 100 rokmi odohralo, rozpráva rovnomenný film, ktorý minulé leto dosiahol skvelý úspech v slovenských kinách.

Strhujúca historická dráma Fatima ovládla minulý rok v auguste kiná na Slovensku, keď sa v premiérovom víkende stala najnavštevovanejším filmom. Zaujímavosťou je, že slovenskí diváci si ju mohli pozrieť medzi prvými na svete už 13. 8. 2020, teda presne na výročie 4. fatimského zjavenia. Celosvetová premiéra sa konala až o dva týždne neskôr. Už na Zelený štvrtok si Fatimu budú môcť vychutnať aj všetci tí, ktorí premiéru v kinách nestihli. Od 1. apríla 2021 bude totiž dostupná na online platformách Starmax, Slovak Telekom a Orange TV. Snímku si Slováci budú môcť pozrieť v originálnom anglickom znení so slovenskými titulkami alebo so slovenským či českým dabingom.

Fatima rozpráva príbeh troch malých portugalských pastierov, desaťročnej Lucie, jej bratranca a sesternice, ktorým sa v roku 1917 opakovane zjavila Panna Mária. Povedala im, že len modlitby a obeta ukončia 1. svetovú vojnu. Pokojný život detí sa zmenil a upreli sa na ne zraky celého sveta, túžiaceho po mieri. Po rokoch pri stretnutí s profesorom Nicholsom, známym spisovateľom a skeptikom, Lucia už ako rádová sestra spomína na udalosti svojho detstva aj na to, akým spôsobom im všetkým zmenili život.

Traja malí Portugalci sa nemuseli vysporiadať len so slávou a pozornosťou, ale najmä s nedôverou, urážkami a nátlakom zo strany cirkevných aj svetských predstaviteľov. Podobne ako mnohí dedinčania, ani Luciina matka Mária neverí príbehu o zjavení a obviňuje dcéru z klamstva. Zatiaľ čo sa starosta Artur a zástupcovia cirkvi snažia deti presvedčiť, aby svoje tvrdenia odvolali, správa o zjavení sa rozšíri ďalej. Pútnici z celej krajiny prichádzajú do Fatimy s nádejou, že ich modlitby budú vyslyšané. S prichádzajúcimi pútnikmi stúpa aj tlak na sekulárnu vládu, aby urýchlene vyvrátila svedectvo o zázračnom zjavení. Artur sa nakoniec rozhodne uväzniť deti v nádeji, že ich vyhlásia za nepríčetné. Psychiater ale nenachádza žiadny dôkaz tohto tvrdenia a pustia ich na slobodu. V deň posledného zjavenia Panny Márie sa vo Fatime zhromaždia desaťtisíce veriacich dúfajúc, že budú svedkami zázraku. O tom, čo tam zažijú, sa hovorí dodnes...

Film Fatima vznikol v americko-portugalskej koprodukcii a tvorcom sa podarilo získať skutočne hviezdne medzinárodné herecké obsadenie. Dospelú Luciu stvárnila uznávaná americko-brazílska herečka Sônia Braga, u nás známa zo snímok ako Aquarius či Zázrak. Desaťročnú Luciu si zahrala talentovaná Stephanie Gil, ktorá nedávno zažiarila vo filme Terminátor: Temný osud. Hollywoodska legenda Harvey Keitel (Pulp Fiction: Historky z podsvetia, Grandhotel Budapešť, Mladosť, Ír) prijal úlohu profesora Nicholsa, ako starosta Artur sa predstavil slávny Chorvát Goran Višnjić a roly Luciinej matky za zase zhostila Lúcia Moniz, ktorú si môžu slovenskí diváci pamätať ako temperamentnú Portugalku z úspešnej romantickej komédie Láska nebeská.

Neoddeliteľnou súčasťou filmu je podmanivá hudba talianskeho skladateľa Paola Buonvina, ktorá skvele dotvára atmosféru príbehu. Titulnú pieseň Gratia Plena k snímke Fatima pritom nenaspieval nikto menší ako svetoznámy tenorista Andrea Bocelli, ktorý je zároveň hlboko veriaci človek. Sám Fatimu v minulosti navštívil a s radosťou prijal ponuku podieľať sa týmto spôsobom na snímke o jej histórii. „Vždy som vnímal ako obzvlášť krásne, poetické a dôležité, že katolícke náboženstvo dáva tejto ženskej prítomnosti, ktorá oroduje v našom mene, ústrednú úlohu. Toto je poučný príbeh pre všetkých, dokonca aj pre ľudí, ktorí nevlastnia dar viery,“ hovorí maestro o filme.

Americký producent James T. Volk si medzinárodný tím veľmi pochvaľuje, dokonca tvrdí, že poslaním filmu Fatima je práve spájať nás: „Tento príbeh môže byť univerzálnym mostom medzi ľuďmi akejkoľvek viery. Nevinnosť tých troch detí pomohla rozšíriť posolstvo mieru a nádeje celej generácii. Možno to dokáže i dnes.

Fatima je teda filmom tak pre veriacich, ako aj neveriacich. Snímka približuje fatimské udalosti človeku 21. storočia pútavým, atraktívnym spôsobom a viac ako na samotný zázrak zjavenia sa sústredí na to, ako tieto udalosti ovplyvnili životy troch detí, ich rodiny, ale aj ako sa s nimi vysporiadala portugalská vláda, cirkev a celý svet. Zároveň prináša unikátny filmový zážitok podporený špičkovými hereckými výkonmi, pôsobivou kamerou a strhujúcou hudbou.

Spríjemnite si najväčšie kresťanské sviatky v roku fascinujúcim príbehom plným odhodlania, viery a nádeje so stále aktuálnym mierovým posolstvom. Pripomeňte si udalosti, ktoré navždy zmenili tvár sveta a cirkvi. Film Fatima bude pre slovenských divákov dostupný online od 1. 4. 2021 na platformách Starmax, Slovak Telekom a Orange TV.

8x Starmax voucher na sledovanie filmu a 1x DVD s filmom Fatima môžete vyhrať v našej súťaži od 29. marca do 1. apríla. Info o súťaži TU.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Nice single-storey house with a hip roof and separate living and sleeping space. The kitchen and living room form a single large space.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.