TopTip

Nový systém nahlasovania prípadov sexuálneho zneužívania v cirkvi

Nový systém nahlasovania prípadov sexuálneho zneužívania v cirkvi TK KBS

Konferencia biskupov Slovenska schválila zmenu názvu Komisie KBS pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých klerikmi. Nový názov komisie je Komisia KBS pre ochranu maloletých v cirkvi. Zároveň predseda komisie Marek Forgáč prezentoval nový systém nahlasovania prípadov sexuálneho zneužívania v cirkvi. Ten prináša viac variability v spôsoboch nahlasovania potencionálnych prípadov. Okrem už existujúceho mailového kontaktu je aktuálne k dispozícii špeciálne mobilné telefónne číslo. 

Komisia pre ochranu maloletých v cirkvi bola založená Konferenciou biskupov Slovenska v roku 2018. Na jej čele stojí košický pomocný biskup Marek Forgáč a cieľom komisie je, aby všetky prípady zneužívania v cirkvi pravdivo a spravodlivo vyriešili a zároveň, aby sa zabránilo možným ďalším prípadom. Tomu má napomáhať aj nový systém nahlasovania prípadov. „Je to akoby samostatná webová stránka, ktorá ponúka už osvedčený systém nahlasovania prostredníctvom emailovej adresy, ďalej je jedno špeciálne mobilné telefónne číslo vyhradené len pre nahlasovanie týchto prípadov, ktoré je uvedené v tomto systéme. A okrem toho sú tam interaktívne mapy Slovenska podľa rozdelenia na diecézy, takže prípadný záujemca si môže kliknúť na ktorúkoľvek diecézu alebo eparchiu a tam sa mu potom objavia ďalšie kontaktné osoby. Veľmi sa odporúča, aby to neboli len kňazi, ale aby to boli aj laici, aby to neboli muži, ale aby to boli aj ženy. Na týchto veciach ešte pracujeme a niektoré diecézy už to takto majú takto zverejnené,“ hovorí Marek Forgáč.
Slovensko má jednotný systém nahlasovania pre všetky diecézy a každý konkrétny podnet na zneužívanie bude vždy riešený. Je to najmä v záujme samotnej cirkvi. „Niektorí môžu mať obavu z toho, že takéto prípady sa zametú pod koberec. Práve preto bola ustanovená naša komisia, aby sme monitorovali situáciu a dozerali na to, aby sa prípady riešili tak, ako sa riešiť majú. Dôležité však je, ak by niekto mal vedomosť o tom, že sa niektorý prípad nerieši tak, akoby sa mal riešiť, tak nech mi to dá vedieť. Pretože keď neviem o nejakom nedostatku, o nejakej chybe, nemôžeme to napraviť a nemôžeme konať. Ale ak budem mať túto vedomosť, tak môžem konať a naozaj sa v minulosti stalo, že veľmi rýchlo a veľmi promptne som v takej situácii konal. Preto ak by niekto mal túto vedomosť, že sa niečo nechce riešiť, alebo sa nerieši tak, ako sa má riešiť, naozaj nech to čím skôr dá vedieť,“ zdôraznil biskup Forgáč.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa con una gran terraza en la planta de arriba y garaje.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.