TopTip

O agresii proti Ukrajine

O agresii proti Ukrajine zdroj foto: pexels.com

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok nadránom oznámil, že rozhodol o uskutočnení vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny. Hovorí, že Moskva nemôže tolerovať hrozby zo strany Kyjeva.

Putin vyzval ukrajinských vojakov, aby zložili zbrane a vrátili sa domov. Útoky podľa neho nemieria na civilné ciele, ale na vojenskú infraštruktúru. Ruské sily napadli Ukrajinu z Ruska, Bieloruska aj z Krymu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil vojnový stav a vo viacerých ukrajinských mestách vrátane Kyjeva počuť výbuchy.

Najvyšší predstaviteľ Ruskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Kirill sa vo štvrtok prvý raz vyjadril k eskalácii rusko-ukrajinského konfliktu: „Ako patriarcha celej Rusi a cirkevný prímas, ktorého stádo sa nachádza v Rusku, na Ukrajine a v ďalších krajinách, hlboko súcitím s každým, koho zasiahlo nešťastie.“

Kirill vyzval strany konfliktu „urobiť všetko pre to, aby sa vyhlo civilným obetiam“. Všetci duchovní a laici majú poskytnúť „všetku možnú pomoc obetiam, vrátane utečencov, ľudí, ktorí zostali bez prístrešia a živobytia“.

Moskovský patriarcha pripomenul, že ruský a ukrajinský národ majú „stáročnú históriu, ktorá sa datuje od krstu Ruska svätým apoštolom rovným (kyjevským) kniežaťom Vladimírom“. Kirill verí, že toto „Bohom dané spoločenstvo“ pomôže prekonať „rozdelenia a rozpory, ktoré vznikli a viedli k súčasnému konfliktu“.

Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu apelovala na prezidenta Ruska, aby okamžité zastavil „bratovražednú vojnu“.

„Ukrajinský a ruský národ vyšli z krstiteľnice Dnepra a vojna medzi týmito národmi je opakovaním hriechu Kaina, ktorý zo závisti zabil vlastného brata,“ povedal vo štvrtok najvyšší cirkevný predstaviteľ kyjevský metropolita Onufrij (Berezovskij) v Kyjeve.

Približne 60 percent z viac ako 41 miliónov Ukrajincov sa hlási k pravosláviu. To má však na Ukrajine dve cirkevné štruktúry: Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu a koncom roka 2018 založená autokefálna Pravoslávna cirkev Ukrajiny.

Najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny kyjevský metropolita Epifanij (Dumenko) vo štvrtok hovorilo o „cynickom útoku Ruska a Bieloruska na Ukrajinu“. Vyzval medzinárodné spoločenstvo a svetových náboženských vodcov, aby podporili Ukrajinu a prinútili Rusko a Bielorusko okamžite ukončiť agresiu.

Ostrými slovami na útok reagoval aj najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Rusko v rozpore so základnými normami medzinárodného práva vstúpilo na ukrajinskú pôdu ako „agresor“ a „prinieslo smrť a skazu“, povedal kyjevsko-haličský väčší arcibiskup Sviatoslav Ševčuk. „V tejto historickej chvíli nás všetkých vyzýva hlas nášho svedomia, aby sme sa postavili za slobodný, jednotný a nezávislý ukrajinský štát,“ vyhlásil vladyka Ševčuk.

Celoukrajinská rada cirkví a náboženských spoločenstiev v stredu apelovala na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zastavil „narastajúci požiar vojny“.

„Je to vo vašich silách,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísal predseda rady Hryhorij Komendant. „Dosvedčujeme, že ukrajinský ľud nechce vojnu, a považujeme za spoločnú povinnosť veriacich ukončiť ju skôr, než bude neskoro,“ zdôraznili náboženskí lídri.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Progetto di casa familiare di 4 stanze a un piano con parcheggio coperto per due auto.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.