TopTip

O situácii na Cypre

O situácii na Cypre zdroj foto: pexels.com

Ekumenizmus a výzvy pre cyperskú spoločnosť budú podľa latinského patriarchálneho vikára Jerzyho Kraja stredobodom návštevy pápeža Františka (2. - 4. decembra) na Cypre. Tento františkán dúfa, že návšteva poskytne impulz pre väčšiu medzinárodnú podporu. „Dúfame, že bude povšimnutá naša situácia,“ povedal Kraj v rozhovore pre nemeckú Katolícku tlačovú agentúru (KNA) v Nikózii.

Politické rozdelenie, ktoré pretrváva od roku 1974, označil rehoľník z Poľska za ranu. Je čoraz ťažšie vidieť proces zmierenia. Medzi konfliktnými stranami nedochádza k priamej diskusii ani dialógu. Ostrov musí čeliť aj veľkému počtu migrantov a utečencov. „Cyprus je na prvom mieste v Európe, čo sa týka počtu migrantov na obyvateľa,“ povedal Kraj. Cirkev pomáha a snaží sa hľadať riešenia, napríklad cez Charitu.

Kraj vykreslil pozitívny obraz o ekumenickom a islamsko-kresťanskom spolužití na rozdelenom ostrove. Okrem niekoľkých pravoslávnych zástancov tvrdej línie je vzťah medzi gréckou pravoslávnou väčšinou a arménskou pravoslávnou, rímskokatolíckou a maronitskou menšinou dobrý. Okrem toho sa podnikajú pokusy konštruktívne prispievať k mierovým rozhovorom. Chce sa ukázať, „že dialóg je možný“, povedal františkán. Cyperský konflikt je politický, nie náboženský konflikt. V tomto konflikte sa však využíva náboženstvo.

V rozhovore pre týždenník „Die Tagespost“ vikár Kraj povedal viac o súčasnej ekumenickej situácii na Cypre. Pravoslávie je „skeptické, čo sa týka rímskokatolíckej teológie, ale nie v každodennom živote“. V gréckej časti Cypru majú františkáni tri vlastné kostoly, „ďalšie štyri kostoly nám poskytli pravoslávni do bezplatného užívania. Často nás pozývajú a sú veľmi priateľskí. Čo sa týka teológie, je to iné, keďže pravoslávie je vystavené vplyvom z Ruska, ale vzťahy v každodennom živote sú veľmi dobré.“

Vedenie pravoslávnej cirkvi sa veľmi potešilo plánovanej návšteve, povedal Kraj: „Sám arcibiskup Chrysostomos pozval pápeža.“

Ostrov Cyprus je politicky rozdelený od roku 1974. Väčšiu južnú časť ovláda Cyperská republika, zatiaľ čo severná časť je pod kontrolou Severocyperskej tureckej republiky, ktorú uznáva len Turecko. Z približne 850-tisíc obyvateľov Cyperskej republiky sa viac ako 90 percent hlási ku kresťanstvu. Takmer všetci patria do autokefálnej Cyperskej pravoslávnej cirkvi. Z približne 265-tisíc pôvodných a prisťahovaných obyvateľov Severného Cypru je len maximálne jedno percento kresťanov, ostatní sú moslimovia.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Pequeño proyecto de casa unifamiliar.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.