TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Obetovanie i Stretnutie Pána

Obetovanie i Stretnutie Pána

S druhým februárom je v cirkevnom kalendári spätý sviatok, ktorý má v latinskom obrade názov Obetovanie Pána (lat. Presentatio Domini) a je ľudovo nazývaný aj Hromnice. V predkoncilovom liturgickom kalendári (teda pred rokom 1969) bol známy pod menom Očisťovanie Panny Márie.

Tento prastarý sviatok má priamy biblický základ: Keď uplynuli dni ich očisťovania podľa Mojžišovho zákona, odniesli ho do Jeruzalema, aby ho predstavili Pánovi, lebo Pánov zákon predpisuje, že každý mužský potomok, ktorý otvára materské lono, má byť zasvätený Pánovi. A aby obetovali pár hrdličiek alebo dva holúbky, ako káže Pánov zákon (Lukášovo evanjelium 2,22-24).

V starozákonnej dobe matka na štyridsiaty deň po narodení chlapca a na osemdesiaty deň po narodení dievčaťa prinášala obetu zo seba (za svoje obradné očistenie) i za dieťa, aby ho zasvätila Pánovi. Bohatší obetovali baránka a hrdličky alebo holuby, chudobnejší dve hrdličky alebo dva holúbky. Prvorodený syn sa vykupoval z kňazskej služby 5 šeklami.

V Jeruzaleme sa tento kresťanský sviatok slávil od 4. storočia a v Ríme od 7. storočia. V byzantskom obrade má názov Stretnutie Pána (gr. Hypapante), pretože v centre bohoslužobných textov je stretnutie Božieho dieťaťa a Božej Matky so spravodlivým Simeonom a prorokyňou Annou v Jeruzalemskom chráme:

V Jeruzaleme vtedy žil človek menom Simeon. Bol to človek spravodlivý a zbožný, očakával potechu Izraela a Duch Svätý bol s ním. Duch Svätý mu zjavil, že nezomrie, kým neuvidí Pánovho Mesiáša. Z vnuknutia Ducha prišiel do chrámu. A keď rodičia prinášali dieťa Ježiša, aby splnili, čo predpisoval Zákon, aj on si vzal dieťa do náručia a velebil Boha slovami: „Teraz, Pane, prepustíš v pokoji svojho služobníka podľa svojho slova, lebo moje oči uvideli tvoju spásu, ktorú si pripravil pred tvárou všetkých národov: svetlo na zjavenie pre pohanov a slávu pre tvoj ľud Izrael.“ Jeho otec i matka žasli nad tým, čo sa o ňom hovorilo. Simeon ich požehnal a jeho matke Márii povedal: „Hľa, tento je určený mnohým v Izraeli na pád a na povstanie i na znamenie, ktorému budú odporovať — a tvoju vlastnú dušu prenikne meč —, aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc.“ Vtedy žila aj prorokyňa Anna, Fanuelova dcéra z Ašérovho kmeňa. Mala už pokročilý vek. Keď sa vydala, žila s mužom sedem rokov, potom do osemdesiatich štyroch rokov ako vdova. Neodchádzala z chrámu, vo dne v noci slúžila Bohu pôstom a modlitbami. Práve v tej chvíli prišla aj ona, velebila Boha a všetkým, čo očakávali vykúpenie Jeruzalema, rozprávala o dieťati. Keď vykonali všetko podľa Pánovho zákona, vrátili sa do Galiley, do svojho mesta Nazareta. Chlapček rástol a mocnel, plný múdrosti, a Božia milosť bola s ním (Lukášovo evanjelium 2,25-40).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 05.04.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.