TopTip

Obraz "jasného oblaku"

Obraz

Prekvapujúce spôsoby, ako sa Boh zjavil, ilustrujú plnosť jeho prirodzenosti. Božia sláva sa často manifestuje ako mrak, ktorý súčasne vyjadruje jasnosť i temnotu. Keď Boh uzavrel svoju zmluvu s Abramom, „tvrdý spánok padol na Abrama. Prepadla ho hrôza a veľká tma“ (Gn 15,12). Keď Boh daroval zákon Mojžišovi, „tu zostúpila na vrch Pánova sláva a oblak ho zahaľoval šesť dní. V siedmy deň zavolal z oblaku Mojžiša (Ex 24, 16). Pán sa zjavil izraelskému ľudu ako oblak, ktorý ho viedol od faraóna cez púšť až do Zasľúbenej zeme. Prorok Ezechiel opisuje Pánovu prítomnosť v chráme, „...Pánova sláva sa zdvihla sponad cherubínov na prah chrámu, chrám sa zaplnil oblakom a nádvorie bolo plné lesku Pánovej slávy“ (Ez 10, 4). Keď bol Pán Ježiš premenený v sláve na vrchu Tábor, on a jeho učeníci boli obklopený jasným oblakom (pozri Mt 17, 5).

Mrak je obrazom našej skúsenosti s Bohom. Podobne ako mrak, naše poznanie Boha je naraz jasné i temné. Gregor Nysský opisuje proces, ako sme vedení skrze tajomstvo k väčšiemu povedomiu o Bohu: „Následne prichádza väčšie povedomie o skrytých veciach a cezeň je duša vedená cez zmyslové javy až k neviditeľnému svetu. A toto povedomie je akýmsi mrakom, ktorý zatemňuje všetky zdania a pomaly vedie a inštruuje dušu, aby hľadela za to, čo je skryté [Komentár k Piesni piesní 11].

Obraz mraku bol rozsiahlo používaný na predstavovanie tajomstva nášho vzťahu s Bohom, ale Boh zjavil seba ľudu aj inými spôsobmi. Boh hovoril s Mojžišom „z tváre do tváre, ako keď sa niekto rozpráva so svojím priateľom“ (Ex 33, 11). Toto jednoduché prehlásenie ukazuje, že tajomstvo sa neskrýva, ale zjavuje. Boha stretávame v tých najobvyklejších ľudských skúsenostiach. Mnohé „teofánie“ (zjavenia Boha) sa nachádzajú v Písme: niektoré s ohňom, zemetrasením a búrkou. Samozrejme ide o jednoduché obrazy, pretože Boh nie je žiadnou z týchto vecí. Jedným z najvýznamnejších teofánií v Starom zákone je jemné zjavenie Boha Eliášovi na vrchu Horeb. Eliáš bol upozornený, že Boh má prísť k nemu. Zasiahol ho silný a prudký vietor, zemetrasenie a oheň, ale Boh v nich nebol. „...Po ohni tichý, lahodný šum. Keď to Eliáš počul, zahalil si tvár plášťom, vyšiel a zastal pri vchode do jaskyne“ (1Kr 19, 12-13). Pán hovoril s ním takýmto spôsobom. Tichý a jemný hlas je hlasom Boha, ktorý hovorí k nášmu najintímnejšiemu bytiu v pokoji a jemnosti.

Tieto vysvetlenia ľudského vzťahu s Bohom zostávajú hlboko pravdivé aj dnes. Tvrdenia o zmiznutí alebo irelevantnosti Boha presadzujú tí, ktorí nevidia veľké božské prejavy v našich moderných spoločenských zvratoch. Tí, ktorí ho hľadajú vo veľkolepých rozhodnutiach, premeškajú jeho príchod k nám v modalitách jeho tajomstva. Nepochopené obrazy nás klamú, pretože skutočné Božie tajomstvo presahuje každú ľudskú chápavosť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.