TopTip

Obvinenia proti Jánovi Pavlovi II. sú podľa postulátora úplne absurdné

Obvinenia proti Jánovi Pavlovi II. sú podľa postulátora úplne absurdné Slawomir Oder s pápežom Jánom Pavlom II. v pozadí. Foto: John Paul II. Foundation

Postulátor v procese svätorečenia Jána Pavla II. obhajuje niekdajšieho pápeža proti obvineniam zo zakrývania sexuálneho zneužívania. Obviňovať Jána Pavla II. z nadržiavania alebo zametania pod koberec sexuálneho zneužívania detí je úplne absurdné a v rozpore s faktami, povedal Slawomir Oder v rozhovore pre poľskú katolícku tlačovú agentúru KAI. Pápež netoleroval spôsobovanie utrpenia deťom.

Pokus o podkopanie autority Jána Pavla II. (1978 – 2005), ktorý bol svätorečený v roku 2014, súvisí s „večným bojom medzi dobrom a zlom“, povedal Oder. Je presvedčený, že diabol existuje a využíva ľudí, často nepozorovane, aby zasieval nepokoj a pochybnosti. To, čo sa dnes deje okolo Jána Pavla, je toho ďalším príkladom. Bývalý pápež je „mocným orodovníkom ľudí u Boha“. „Je divné, že je Satan rozčúlený, keď má takého protivníka?“ povedal tento duchovný.

Holandský novinár Ekke Overbeek v pripravovanej knihe vznáša závažné obvinenia voči poľskému pápežovi. Podľa predbežných správ tvrdí, že Karol Wojtyla ako krakovský arcibiskup pomáhal zakrývať prípady zneužívania v radoch cirkvi. Dokumenty obsahujú informácie o konkrétnych prípadoch, keď Wojtyla vedome preložil zneužívajúcich kňazov do iných diecéz. Dokonca aj odsúdení páchatelia mohli pokračovať v práci inde.

Oder ako postulátor zhromaždil relevantné informácie pre blahorečenie a svätorečenie Jána Pavla II. V tomto procese sa skúmala aj otázka pápežovho postoja k pedofílii, povedal 62-ročný kňaz. Nikto z vysokopostavených osobností vedy, politiky a médií nevidel problém vo Wojtylovom prístupe k sexuálnemu zneužívaniu.

Oder v súčasnosti pôsobí ako postulátor v procese blahorečenia rodičov Jána Pavla II. Procedúra na úrovni krakovskej arcidiecézy, ktorá sa začala v roku 2020, už je prakticky ukončená, uviedol v rozhovore. Podľa jeho slov sú tu známky zázraku vďaka príhovoru Emílie a Karola Wojtylových. Momentálne čaká na lekárske dokumenty.

V Katolíckej cirkvi je postulátor osoba poverená zhromažďovaním podkladov na blahorečenie (beatifikáciu). Postulátora vymenúva biskup diecézy, v ktorej kandidát na blahorečenie zomrel, na návrh toho, kto proces blahorečenia inicioval. Postulátorom môže byť kňaz alebo laik.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.