TopTip

Ocenenie pre náš seriál o zvonoch a zvonolejároch

Ocenenie pre náš seriál o zvonoch a zvonolejároch Zľava: Martin Šajgalík, programový riaditeľ Rádia LUMEN; Martin Ďurčo, redaktor a spoluautor zvonolejárskeho cyklu počas slávnostného vyhlásenia nominácii.

Rozhlasový cyklus Naše zvony a ich zvonolejári – Príbehy zvonolejárov na Slovensku sa dostal do výberu troch užších nominácií v rámci Výročných cien časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2020 v kategórii AUDIOVÍZIA/MULTIMÉDIÁ.

Pravidelní poslucháči Rádia LUMEN si už určite zvykli na piatkový seriál o zvonoch a zvonolejároch. Už niekoľko rokov si ho môžu vypočuť v premiére vždy v piatok ráno o 7:15 a v repríze v utorok o 14:15. V aktuálnych vydaniach sledujeme prepojenie zvonov a tradície ručného zvonenia so sviatkami, svätcami a významnými osobnosťami daného časového obdobia premiéry rozhlasovej relácie. 

Predchádzajúci rok 2020 a jeho obsahová náplň rozhlasového cyklu opäť zaujal odborníkov z tejto oblasti. Redaktorsky pripravuje materiály do vysielania Martin Ďurčo, člen košického tímu Rádia LUMEN v spolupráci s Jurajom Gembickým, kampanológom a odborným pracovníkom Krajského pamiatkového úradu v Košiciach. „Ako to vyplýva z tohtoročnej úspešnej finálnej nominácie, tieto dlhoročné snahy, aktivity, projekty a každotýždenné vytrvalostné zvonárske behy na dlhé trate, s víziou, neostali nepovšimnuté nezaujatými externými odborníkmi či inštitúciami, ktorí z pohľadu zvonku oceňujú mediálny prínos a význam takéhoto úsilia cez Vaše médium v úzkom neodlučnom spojení s Pamiatkovým úradom v Košiciach," vysvetlil Juraj Gembický. 

Slávnostné odovzdávanie Výročných cien sa uskutočnilo v stredu  8. septembra 2021 v priestoroch Zimnej jazdiarne na Bratislavskom hrade.

Nominovaný audio formát (seriálový cyklus populárno-odborných rozhlasových príspevkov o našich zvonoch, zvonároch, zvonolejároch a tradičnom zvonení) veľmi aktívne reflektuje na Slovensku nanovo aktuálnu tému – zvony, tradičné ručné zvonenie a funkciu zvonárov. Zvony vo viacerých kultúrach sveta ako hudobné a súčasne aj kultové nástroje slúžia od archaických čias na zvolávanie ľudí, nadprirodzených bytostí, k ochrane proti zlým silám, pri vykonávaní rôznych náboženských či profánnych obradov a v mnohých ďalších podobných a pri tom rozmanitých funkciách. Ako osobitný fenomén ľudskej kultúry sa stali súčasťou – „zvukovým  sprievodcom“ aj nášho každodenného života. Sú tak pre nás dodnes živým hudobným prameňom a kultúrnym dedičstvom národa. 

Pravidelný a dlhodobý seriálový cyklus populárno-odborných krátkych rozhlasových príspevkov k poludňajšiemu zvoneniu - „Naše zvony a ich zvonári“ sa stal už od roku 2012 vysoko počúvaným a veľmi obľúbeným rozhlasovým formátom Rádia Lumen, pútavo oslovujúcim široké spektrum poslucháčov v celorepublikovom vysielaní (v online internetovom vysielaní s dosahom aj v šišom medzinárodnom kontexte). Ako prvý a nateraz jediný na Slovensku systematicky vytvára a celoslovensky prezentuje jedinečnú zvukovú databázu stoviek historických i novodobých zvonov, zvonárov i zvonolejárov Slovenska ako nášho originálneho a nenahraditeľného hudobného, cirkevného a kultúrneho dedičstva.

Vo všeobecnosti, cyklus pôvodných relácií vo svojej forme prezentuje „zvukové medailóny“ z konkrétnych regiónov a lokalít Slovenska, so základným prehľadom ich histórie a kultúrneho dedičstva. Dokumentuje predovšetkým tradičné ručné zvonenie a zvonárov (staršej generácie aj tej mladej nastupujúcej), ktorí svojou obetavou službou dokážu aj v súčasnej civilizácii ďalej udržiavať nehmatateľné duchovné a kultúrne hodnoty. Osobitnú a nosnú zložku mediálneho zážitku pre poslucháča preberá na seba samotná hudba (zvonenie) historických zvonov, spolu s autentickými rozprávaniami konkrétnych zvonárov, zvonárok, pamätníkov, kňazov, starostov, informátorov, historikov, spolutvorcov a účinkujúcich v seriáloch. Sú vhodne spolu prepájané pútavými náučnými informáciami a poznaním faktov, hodnôt i histórie konkrétnych lokalít, objektov a predovšetkým zvonov a bohatosti zvonenia. Najnovšie, v ostatných rokoch v úzkej súvislosti sú tu rovnako pútavo predstavované všetky doteraz známe príbehy, osudy a tvorba početných našich i zahraničných zvonolejárov, zviazaných s územím Slovenska od stredoveku až do súčasnosti.

V najnovšom vydaní slávnostného čísla časopisu Pamiatky a múzeá, sme dokonca aj na samotnej obálke časopisu.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.