TopTip

Od násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov, známeho ako Akcia K, uplynulo 71 rokov

Od násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov, známeho ako Akcia K, uplynulo 71 rokov ÚPN

Od násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov, známeho ako Akcia K, uplynulo 71 rokov. V noci z 13. na 14. apríla 1950 komunistický režim zatlačil na zasvätených a odvliekol ich do sústreďovacích táborov. Tento proces sa zopakoval aj koncom apríla a na začiatku mája. O niekoľko mesiacov neskôr represívne zložky podobne zakročili aj proti ženským reholiam. Aprílovú akciu Kláštory si pripomenuli počas svätej omše v jezuitskom kostole v Bratislave. Na Akciu K odkazuje aj slovenský kalendár, v ktorom je 13. apríl označený ako deň nespravodlivo stíhaných. V slovenskej časti republiky vtedy komunisti zlikvidovali 76 kláštorov a rehoľných domov. Žilo v nich asi 1200 roľníkov. Pripomenul to kazateľ, jezuita Milan Hudaček. „Väčšina rehoľníkov sa opäť zaradila do spoločnosti, čo im pomáhalo vniesť evanjelium tam, kam by ho nik iný nedoniesol,“ povedal.
Celebrujúci kňazi i veriaci spojení cez internet, pamätali počas bohoslužby aj na troch významných jezuitov, ktorí by sa tento rok dožili storočnice – pátra Benjamína Martinského a biskupov Pavla Hnilicu a Petra Dubovského. „Sme u jezuitov, lebo práve s jezuitmi je spojená línia takzvaných tajných biskupov, ktorí svätili kňazov v tejto ťažkej dobe, ktorá nastala po akcii Kláštory,“ uviedol predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner.
Biskup Peter Dubovský chodil v neľahkých časoch na návštevy aj do rodiny Dufkovcov. Spomenul si na to hlavný celebrant, jezuita Vlastimil Dufka. „Zaiste mnohí z nás poznáte mnohé prípady tých ľudí, ktorí vám prinášali do rodín toto svedectvo živého Krista.“
Rehoľný život sa obnovil po oznámení Generálnej prokuratúry z 29. novembra 1968. Deklarovala, že neexistuje zákonný podklad, podľa ktorého by mu bolo možné brániť. Jeho reálne oživenie priniesla až Nežná revolúcia v roku 1989.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Modernes Einfamilienhaus mit Küche und Wohnbereich im Erdgeschoss.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.