TopTip

Odkaz svätého Mikuláša

Odkaz svätého Mikuláša

Svätý Mikuláš Mýrsky patrí medzi najpopulárnejších svätých.

Jeho úcta sa rozšírila v celej Cirkvi. No zvlášť silná je dodnes na Východe, najmä v Rusku. Tam má "svjatyj Nikolaj" medzi svätými celkom osobitné miesto.

Mikuláš sa narodil okolo roku 270 v meste Patara na južnom pobreží Malej Ázie. Už v mladosti bol povestný pre svoju dobročinnosť, ktorá ešte vzrástla, keď sa stal biskupom v meste Mýra (dnes je to obec Dembre v južnom Turecku).

Z Mikulášových životopisov je známa epizóda, ako dal nepozorovane v noci trom chudobným dievčatám peniaze na veno, aby sa mohli čestne vydať. Azda odtiaľ sa odvodzuje ľudový zvyk v niektorých krajinách, že v noci pred sviatkom svätého Mikuláša sa dávajú deťom darčeky tak, aby nezbadali, kto im ich dáva.

Na kresťanskom Východe sa úcta svätého Mikuláša Mýrskeho rozšírila už v 6. storočí. Na kresťanský Západ sa dostala prostredníctvom italogréckych cirkevných obcí a vzrástla najmä po prenesení Mikulášových ostatkov do Bari.

A teraz prosím o pozornosť najmä naše deti! Vypočujme si Mikulášov príbeh!

Mikuláš chodil rád medzi ľudí. Keď sa jedného večera prechádzal po meste, pod jedným otvoreným oknom začul, ako dnu narieka nejaký otec, že nemá na živobytie a už vôbec nie na veno pre svoje tri dcéry, aby sa mohli vydať a pokojne žiť.

Svätý Mikuláš sa hneď vrátil domov, kde mal práve tri mešce peňazí od istého boháča. Vzal prvý mešec, vrátil sa do mesta a vhodil ho do toho otvoreného okna. V druhý večer tak spravil s druhým mešcom a v tretí večer s tretím mešcom.

Lenže vtedy už na neznámeho darcu tíško za rohom domu čakal otec troch spomenutých dcér, pretože sa mu chcel poďakovať za pomoc. Uvidel, že darcom je ich milovaný biskup Mikuláš. Hneď k nemu pribehol a nevedel sa vynaďakovať.

Lenže svätý Mikuláš ho prosil, aby nikomu o tom nehovoril. Mikuláš nechcel, aby ľudia ďakovali jemu. Mikuláš chcel, aby ľudia ďakovali  Bohu, ktorý sa stará o každého človeka. Veď Boh dal cez boháča Mikulášovi 3 mešce, aby nimi pomohol chudobnému otcovi troch dcér.

Ale otec troch dcér mal takú radosť, že o dare svätého Mikuláša povedal vari každému v mestečku Mýra. A od tých čias sa na svätého Mikuláša v noci obdarúva...

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.