TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Odpustenie vo vzťahu? Začni modlitbou a od seba

Odpustenie vo vzťahu? Začni modlitbou a od seba Manželia Jakubcovci

Manželia Peter a Andrea Jakubcovci sa téme odpustenia venovali počas septembrovej prednášky v poradenskom centre pre rodiny Family garden v Bratislave. Téma oslovila aj nás, a tak ju ponúkame v rubrike Byť šťastnou rodinou dnes.

Či o odpustenie žiadame my alebo sme v pozícii toho, ktorý má odpustiť druhému, podľa manželov Jakubcovcov je vždy dôležitá pokora. „Tiež je potrebná príprava v modlitbe a uvedomenie si toho, že som Božím dieťaťom, no napriek tomu môžem zraňovať a robiť chyby. Musím vedieť prijať sám seba,“ vysvetľuje pani Andrea s dovetkom, že v manželstve neexistuje víťaz.

Ak sa chcú zmieriť obaja partneri, je to ten lepší prípad. Sú však situácie, keď o odpustenie jedna strana nemá hneď záujem. Pán Peter v takomto prípade radí nevzdať sa túžby nájsť riešenie. „Keď to nejde a partner na snahu zmieriť sa nereaguje, je dôležité modliť sa a odovzdávať to Bohu. Tiež by sme mali pamätať na to, že sa musím najprv zmeniť ja sám. Ja môžem napraviť to zlé v sebe a potom na to zareaguje aj partner(ka).“

Vydať sa na cestu odpustenia má podľa Jakubcovcov zmysel aj za cenu zranení, ktoré sa môžu pri vzájomnej komunikácii otvoriť. To, čo za to získate, je oveľa viac. „Ovocie odpustenia je napríklad to, že cítite od partnera prijatie, rád sa na vás pozrie, počúva vás alebo si nechá od vás poradiť. Takisto to má dosah aj na deti, ktoré sa cítia inak, keď ich doma privítajú spokojní rodičia, s ktorými sa môžu porozprávať,“ hovorí Peter s tým, že vtedy sa doma cítite naozaj ako doma.

Začať pri odpustení od seba odporúča aj riaditeľ Centra pre rodinu Bratislavskej arcidiecézy Marián Valábek. „Odpúšťať musíme stále. Potrebná je modlitba a kritický pohľad na seba samého. Netreba sa modliť príliš veľa, ale skôr veľmi silno,“ radí skúsený saleziánsky kňaz.

Rozhovor Jána Heribana s manželmi Jakubcovcami i donom Valábekom si vypočujte v rubrike Byť šťastnou rodinou dnes, v premiére v piatok, 12. októbra o 14:30 hod., v repríze v utorok, 16. októbra o 8:30 hod. alebo kedykoľvek po odvysielaní premiéry v našom archíve.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.04.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za lekárov a humanitárnych pracovníkov, ktorí pomáhajú vo vojnových oblastiach a riskujú vlastné životy pre záchranu druhých
  • Úmysel KBS na apríl: Aby posolstvo veľkonočnej lásky naplnilo srdcia veriacich nádejou a dôverou v Božie Milosrdenstvo.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.