TopTip

Otázky o finančnej rentabilite návštevy pápeža Františka na Slovensku nie sú podľa politológa na mieste

Otázky o finančnej rentabilite návštevy pápeža Františka na Slovensku nie sú podľa politológa na mieste TK KBS

Otázky o finančnej rentabilite návštevy pápeža na Slovensku nie sú podľa politológa Mariána Sekeráka na mieste. Takáto návšteva sa podľa neho má hodnotiť cez nefinančné ukazovatele. Autor rubriky Vatikánsky týždenník vysielanej na Rádiu Lumen, vníma zmysel prípravy na návštevu Svätého Otca v duchu inštrukcií z aktuálneho Pastierskeho listu Slovenských biskupov. Čítaním encyklík a dokumentov pápeža Františka môžeme hlbšie pochopiť jeho pohľad na svet.
Marián Sekerák pripravuje pre Rádio Lumen rubriku Vatikánsky týždenník. Dnes spôsobí na vysokej škole AMBIS v Prahe a v pražskom Inštitúte pre kresťanskodemokratickú politiku. Biskupi nás podľa neho pozývajú v Pastierskom liste našu prípravu zracionálniť. „By bolo fajn, keby tá návšteva sa pre nás, pre Slovenky a Slovákov, nestala akýmsi folklórom, ale prijali sme ju naozaj racionálne. Pretože, keď sa vrátim k Pastierskemu listu biskupov, tak tam aj  vyzývajú veriacich racionalizovať tú cestu tým, že si vezmú do ruky dokumenty, príhovory pápeža Františka, že sa do nich začítajú a pochopia alebo budú sa aspoň snažiť pochopiť myslenie Svätého Otca a akcenty, ktoré kladie na rôzne oblasti počas svojho doterajšieho pontifikátu.“
S každou návštevou hlavy katolíckej cirkvi sa spájajú aj polemiky o tom, koľko to bude stáť. „Nie je vhodné dávať toto meradlo, výlučne toto meradlo, pretože v porovnaní s celkovým rozpočtom na rôzne aktivity alebo rôzne oblasti, ktoré sa vynakladajú, nielen na Slovensku, ale bežne aj v rozpočtoch iných krajín, tak toto je v podstate marginálna záležitosť,“ povedal Sekerák.
Niektorí veriaci na Slovensku považujú pápeža Františka za liberálneho. Politológ Marián Sekerák s takýmto pohľadom nesúhlasí, keďže pápežské dokumenty nemajú pečať akéhosi uvoľneného kresťanstva. „Myslím, že to sú dezinterpretácie, pretože napr. keď sa pozrieme na otázku imigrácie, pozývam všetkých, aby si preštudovali posolstvá pápežov k Svetovému dňu utečencov a migrantov a v zásade nenájdete výraznejšie rozdiely v prístupe. Takže ten prístup je konštantný, v podstate rovnaký, akurát že možno pápež František tomu dáva vyššiu mieru akcentu alebo vyšší dôraz,“ dodal Sekerák.
K vyjadreniam Mariána Sekeráka sa môžete vrátiť v archíve, v najnovšom vydaní relácie Zaostrené.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 21.09.2021

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
 • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.