TopTip

Pacienti v nemocniciach nedostanú duchovnú službu vždy

Pacienti v nemocniciach nedostanú duchovnú službu vždy TK KBS

Pacienti v nemocniciach nie vždy dostanú duchovnú starostlivosť vtedy, keď si ju žiadajú. Poslankyňa Národnej rady a predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská chce preto hospitalizovaným priznať právo na takúto starostlivosť. Personál oddelenia by tak nemohol zamietnuť žiadosť o stretnutie s kňazom alebo ju vyhodnotiť ako nepodstatnú. O možných zmenách v oblasti duchovnej starostlivosti v nemocniciach diskutoval v pondelkovej relácii Zaostrené okrem koaličnej poslankyne aj predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu v zdravotníctve, vladyka Cyril Vasiľ.

 

Právo na duchovnú starostlivosť v nemocniciach nie je v našej legislatíve priamo ukotvené, no takáto starostlivosť je v praxi zaužívaná. Anna Záborská však tvrdí, že nie vždy a všade, a preto by spomenuté právo malo existovať. „Stále je veľa nemocníc, kde duchovná osoba je vnímaná v postavení návštevy. Čiže záleží od toho, či riaditeľ nemocnice, primár oddelenia, vrchná sestra dovolia tejto návšteve vstúpiť na oddelenie,“ povedala Záborská v relácii Rádia LUMEN.


Ak vstup duchovnému nepovolia, môže to podľa predsedníčky Kresťanskej únie vyvolať neistotu a problémy. „Ide skôr o dobrú vôľu ako o naplnenie práva pacienta na svoje vierovyznanie a s tým vierovyznaním súvisia aj všetky ostatné úkony,“ zdôraznila. 


Ak by sa právo na duchovnú starostlivosť podarilo presadiť, pacienti by podľa predsedu Rady KBS pre pastoráciu v zdravotníctve, vladyku Cyrila Vasiľa neboli odkázaní len na dobrú vôľu nemocničného personálu, či na oddelenie kňazov vpustí alebo nie. „Nejde o to, aby sa stali zdravotníkmi, takto to bolo totiž interpretované, ale aby boli súčasťou poskytovania celistvej zdravotnej starostlivosti. Bez toho, aby sa stali zdravotníkmi,“ povedal vladyka Cyril.


Celú diskusiu Zaostrené, ktorú moderoval Ivo Novák, nájdete v našom archíve a ponúkneme vám ju aj v sobotnej repríze o trinástej.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.