TopTip

Pakistan: 14-ročná katolíčka Maira sa dovoláva spravodlivosti

Pakistan: 14-ročná katolíčka Maira sa dovoláva spravodlivosti

Z Pakistanu prichádzajú smutné správy o prípadoch núteného manželstva neplnoletých dievčat, ktoré sú unášané, znásilňované, nútené ku konverzii na islam a k manželstvu s násilníkmi. V posledných mesiacoch pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi upozornila na dramatický príbeh 14-ročného katolíckeho dievčaťa Mairy Shahbazovej, ktorej sa podarilo uniknúť z domu svojho násilníka a momentálne je i so svojou rodinou na úteku, pričom sa dovoláva spravodlivosti.

Maira Shahbaz pochádza z kresťanskej rodiny patriacej medzi tie najchudobnejšie z mesta Madina Town ležiaceho v regióne Pandžáb. Žila spolu s matkou a troma súrodencami, keďže otec rodinu opustil. Zdrojom ich živobytia boli upratovacie práce.

K únosu Mairy došlo 28. apríla. Ozbrojený násilník i so svojimi komplicmi ju strieľajúc prepadli v jej bydlisku a autom ju odviezli do mesta Faisalabad. Únoscom i jej údajným manželom je moslim Mohamad Nakash, ženatý muž s dvoma deťmi, pracujúci ako holič. Po únose Mairu znásilnil a nútil i k prostitúcii. Okrem toho svoje brutálne činy nahral na video a pod hrozbou jeho zverejnenia na internete ju prinútil podpísať prázdne papiere.
Súd Lahoru, hlavného mesta regiónu, 6. augusta rozhodol o legitímnosti manželstva Mairy s jej únoscom, pretože sa údajne dobrovoľne obrátila na islam. Rozhodnutie padlo i napriek tomu, že násilník dokázateľne sfalšoval jej rodný list a zmenil jej vek na 19 rokov. Dievča malo pritom v čase únosu len 13 rokov. Platnosť manželstva pritom spochybnil i samotný moslimský náboženský predstaviteľ, ktorý predtým manželstvo certifikoval. Maira sa podľa svojich slov nikdy nevzdala svojej katolíckej viery. ACN priniesla jej výpoveď pred políciou:

„Ocitla som sa na neznámom mieste, kde ma obžalovaný prinútil vypiť pohár džúsu obsahujúci alkohol. V tom momente som bola omámená a obžalovaný ma znásilnil a zároveň ma ako nahú filmoval. Keď som precitla, začala som kričať a žiadať ich, aby ma prepustili. Vyhrážali sa mi, že zabijú celú moju rodinu. Zároveň mi ukázali video, v ktorom som bola nahá i fotky, ktoré urobili v priebehu mojich znásilnení. Nakash ma znásilnil opakovane a násilne.“

Aktivista v oblasti ľudských práv Lala Robin Daniel, ktorý sleduje prípad Mairy uvádza, že dievča je traumatizované a momentálne je i so svojou rodinou nútená sústavne meniť bydlisko, aby ju násilníci nenašli. „Chceli by sme ju priviesť k lekárovi, no bojíme sa, že bude odhalená násilníkmi“, uvádza aktivista. Mairina rodina prostredníctvom advokáta požiadala o zaistenie Nakasha i o anuláciu údajného manželstva, ako aj o to, aby súd uznal, že na nej boli vykonané násilné činy.

Mairin príbeh je podobný osudu ďalších 2000 dievčat, ktoré v Pakistane každoročne trpia rovnaké násilie. Známy je aj prípad Humy Younusovej, ktorá sa zatiaľ rovnako nevie dovolať spravodlivosti.

Riaditeľ talianskej sekcie ACN Alessandro Monteduro v tejto súvislosti uvádza: „Na odblokovanie tejto situácie a skoncovanie s rozličnými formami prenasledovania je treba dôjsť k exemplárnemu výroku Najvyššieho súdu - aby sa dosiahlo definitívne víťazstvo pre všetky obete, ako sa to napríklad stalo v minulosti ohľadom zneužívaní spojených so zákonom o blasfémii.“

(Zdroj: ACN, Avvenire)

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.