TopTip

Pakistanskí kresťania proti núteným manželstvám

Pakistanskí kresťania proti núteným manželstvám

Kresťania v Pakistane opäť dvíhajú hlasy proti núteným konverziám na islam a nútenému uzatváraniu manželstiev s dievčatami patriacimi k náboženským menšinám. Stalo sa tak po ďalšom prípade únosu maloletej kresťanky, len 13- ročnej Arzoo Masihovej.

„V Pakistane sa nútená konverzia stala nástrojom na prenasledovanie kresťanov a menšín. Musíme zaujať jednotné stanovisko proti únosu Arzoo," vyhlásil predseda Národnej kresťanskej strany Shabbir Shafqat.

Arzoo Masihová zmizla 13. októbra počas hry pred domom v Karáčí. Rodičia, ktorí boli počas únosu neprítomní, ohlásili únos miestnej polícii. Tá im však ukázala dokumenty, podľa ktorých sa ich dcéra dobrovoľne vydala za moslimského občana a obrátila sa na islam. Dokumenty zároveň udávajú falošný vek Arzoo, čím robia jej manželstvo i konverziu platnými. V Pakistane je uzavretie manželstva pred 18. rokom života nelegálne.

Náboženské menšiny v Pakistane už dlhý čas tlačia na to, aby boli tieto praktiky trestne stíhané. V marci tohto roku Pakistanská komisia pre ľudské práva vyzvala provinčnú vládu v Sindhe, aby vyhlásila nútené konverzie za nelegálne. „Tvrdou  realitou je, že nie sú považované za zločin, a už vôbec nie za problém, ktorý by mal zaujímať verejnú mienku“, tvrdí spomínaná komisia.

Nedávno bol Komisiou pre náboženské otázky pakistanského senátu zamietnutý nový návrh zákona, v ktorom malo byť automaticky anulované vynútené manželstvo uzavreté medzi moslimom a neplnoletou príslušníčkou iného náboženstva a zároveň i potrestaný organizátor takéhoto činu.

Aj napriek úsiliu premiéra Imrana Khana pakistanská vláda neurobila veľa na podporu náboženských menšín.  Ako uvádza pakistanský kresťan Aftab Alexander Mughal, šéfredaktor časopisu Minority concern, od zvolenia premiéra v auguste 2018 bolo najmenej 31 členov menšinových komunít zabitých, 58 ich bolo zranených počas cielených útokov a bolo zaznamenaných i 25 prípadov blasfémie.

Na najmenej siedmich miestach kultu boli menšiny ohrozované útokmi alebo zastrašovaním.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.