TopTip

Pandémia a s ňou súvisiace opatrenia poznačili aj kresťanských podnikateľov

Pandémia a s ňou súvisiace opatrenia poznačili aj kresťanských podnikateľov TK KBS

Pandémia a s ňou súvisiace opatrenia poznačili aj kresťanských podnikateľov. Aj keď mohli niektoré prevádzky ponechať otvorené pri dodržaní predpísaných pravidiel, pociťujú výrazné straty. Inak to nie je ani v oblasti predaja a servisu automobilov alebo v cestovnom ruchu. O tom, ako koronavírus zasiahol do biznisu, hovorili v dnešnej relácii Zaostrené podnikatelia Peter Belinský a Jozef Mičo. V diskusii sme okrem toho nazreli aj do ďalšieho tvrdo skúšaného odvetvia, ktorým je umenie. 

Peter Belinský je majiteľom spoločnosti v Žiline, ktorá predáva a opravuje osobné automobily. Priznal, že druhá vlna bola pre nich horšia ako prvá, a že aj oni boli súčasťou kritickej infraštruktúry. Starali sa totiž aj o autá, ktoré následne rozvážali tovary alebo potraviny. „Bolo menej áut v servise, menej zákazok. Tým pádom samozrejme menej tržieb, ale tie isté náklady, ešte zvýšené. Energie sme museli platiť. Úvery, ktoré sme mali, máme iba odložené,“ povedal.
Výrazne utrpeli aj reštaurácie a ubytovacie služby, v ktorých podniká Jozef Mičo. Povedal, že prežili s odretými ušami a vďaka úsporám, ktoré plánovali použiť na iné účely. „Mal som otvorené samozrejme cez okienko a nebolo to vôbec kvôli biznisu, lebo to boli mnohokrát šesťdesiateurové tržby. Čiže to vôbec nebolo o peniazoch. To bolo o tom, aby dievčatá aspoň raz do týždňa, keď sa prestriedavali, sa obliekli a socializovali sa.“
Do problémov sa dostali aj umelci. Herca Lukáša Latináka zastihli prvé obmedzenia tesne po tom, keď ukončil angažmán v divadle. Mal veľa práce a veril, že to tak pôjde aj ďalej. „Pripravil som si aj taký vlastný projekt Tatranský biftek, kde chodím aj do škôl, aj večer pre dospelých prednášať poéziu. Ale nie je to len o poézii, je to viacej sranda okolo toho a potom nejaké básničky k tomu. A keď sa mi to už pekne nakopilo v kalendári, tak bum a prišiel desiaty marec a zastavilo sa to všetko.“
Celú reláciu Zaostrené, v ktorej hostia komentovali aj pandemickú pomoc od štátu, nájdete v našom archíve.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison pour constructeurs exigeants avec garage double.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.