TopTip

Pandémia prehĺbila diskrimináciu kresťanov

Pandémia prehĺbila diskrimináciu kresťanov

Za posledný rok sa počet prenasledovaných kresťanov na celom svete zvýšil a pandémia vyvolala nové formy ich diskriminácie. V Pakistane, Indii a Bangladéši boli kresťania vylúčení zo štátnej pomoci počas lockdownu a takisto bolo pre nich ťažšie dostať sa do nemocníc na ošetrenie liekom proti COVID-19. Informuje o tom medzinárodná organizácia Open Doors, ktorá sleduje situáciu kresťanov vo svete a podporuje prenasledovaných v 60 krajinách.

Cristian Nani, vedúci talianskej kancelárie Open Doors, v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas zdôrazňuje, že stále sa dosť nehovorí tlaku na kresťanov, ktorý im robí zo života peklo. Obsahuje napríklad sťažený prístup k vzdelávaciemu systému, zdravotnej starostlivosti alebo zamestnaniu, čo znamená, že sú porušené základné práva veriacich. „Pandémia sa stala multiplikátorom diskriminácie kresťanov,“ hovorí Nani.

„Za zmienku stojí konkrétny príklad. Väčšina kresťanov z Indie, Bangladéša a Pakistanu, ktorým sme prišli pomôcť pred Vianocami, nemala prístup k štátnej pomoci občanom týchto krajín. Pri distribúcii prvej pomoci v boji proti koronavírusom, ako sú masky a dezinfekčné prostriedky, boli systematicky diskriminovaní, hovorí šéf talianskej kancelárie Open Doors. - Preto sme počas výluky zorganizovali ďalšiu podpornú kampaň, ktorú sme nazvali „Poslední v rade“, pretože sú na konci. Kvôli viere im dokonca odmietajú prístup do nemocníc. V moslimskom Somálsku boli kresťania obviňovaní zo šírenia vírusu ako neveriaci. V Nigérii sa lockdown stal príležitosťou pre útoky islamských teroristov na kresťanské komunity. Počuli sme o mnohých vraždách, útokoch, únosoch.“

Vedúci talianskej kancelárie Open Doors poukazuje na stále nepreskúmaný rozmer prenasledovania kresťanských žien, ktorým je ich sexuálne vykorisťovanie. Platí to najmä v krajinách ako India a Pakistan. Poukazuje na to, že Severná Kórea zostáva stále na čele krajín, kde sú Kristovi nasledovníci roky najviac prenasledovaní. V tomto roku bolo najväčšie protikresťanské násilie zaznamenané v Nigérii, Kamerune, Stredoafrickej republike, Konžskej demokratickej republike, Burkine Faso a Mali. Mierne sa zlepšila situácia v Sudáne, keď bol zrušený zákon o islamskom odpadlíctve, ktorý výrazne obmedzil náboženskú slobodu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 26.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.