TopTip

Pápež František 13. marca vstúpi do deviateho roka pontifikátu

Pápež František 13. marca vstúpi do deviateho roka pontifikátu foto: TK KBS

V sobotu 13. marca ubehne presne osem rokov odvtedy, čo bol Jorge Mario Bergoglio zvolený za pápeža. Ako prvý pápež z amerického kontinentu, prvý pápež z rehole jezuitov a prvý pápež s menom František podnecuje veriacich stávať sa čoraz viac misionárskymi učeníkmi a prinášať Božiu lásku celému ľudstvu.

Blízkosť, synodálnosť a misionárske nadšenie – to sú kľúčové prvky pontifikátu Svätého Otca Františka, ktorý upriamuje pozornosť predovšetkým na periférie. Jeho snom je tzv. „vychádzajúca Cirkev“, s „otvorenými dverami“, ktorá by bola vo svete „poľnou nemocnicou“ a nebála sa šíriť „revolúciu nežnosti“.

Doteraz Svätý Otec vykonal 33 apoštolských ciest vo svete a 25 pastoračných ciest v rámci Talianska. Cesta, ktorá ho v závere ôsmeho roka pontifikátu zaviedla do Iraku, je považovaná za najdôležitejšiu cestu jeho pontifikátu.

Štatistiky ďalej hovoria, že pápež František uskutočnil viac než 340 generálnych audiencií a viac než 450 poludňajších príhovorov pri mariánskej modlitbe. Predniesol takmer 790 homílií pri eucharistických sláveniach v Dome sv. Marty. Františkov pontifikát je bohatý na dokumenty, od programovej exhortácie Evangelii gaudium, cez encykliku Laudato si´ až po tú najnovšiu Fratelli tutti.

Za svätých vyhlásil pápež František viac než 900 svedkov viery, medzi ktorými je aj 800-členná skupina mučeníkov z talianskeho Otranta. Pápež František viedol sedem konzistórií, pri ktorých kreoval 101 kardinálov. Vyhlásil niekoľko mimoriadnych alebo tematických rokov.

Z tých najnovších je to práve prebiehajúci Rok sv. Jozefa a Rok Amoris laetitia zameraný na rodinu, ktorý sa začne už na budúci týždeň 19. marca. V minulosti to boli Rok zasväteného života (2015-2016) či Rok milosrdenstva (2015-2016).

Pápež František vyhlásil aj niekoľko osobitných dní, naposledy to bol Deň starých rodičov a seniorov, ktorý sa bude po prvýkrát sláviť v júli 2021, v blízkosti liturgickej spomienky sv. Joachima a Anny – Ježišových „starých rodičov“.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.