TopTip

Zo zahraničia
Pápež František navštívi Rumunsko

Pápež František navštívi Rumunsko Logo pápežskej cesty do Rumunska.

Tridsiata apoštolská cesta pápeža Františka bude namierená do Rumunska. Motto apoštolskej cesty znie: "Kráčajme spoločne". 

Svoju trojdňovú návštevu Rumunska Svätý Otec začne 31. mája v Bukurešti. Po oficiálnom prijatí prezidentom Klausom Johannisom a po rozhovore s premiérkou Viorikou Dančilaovou sa v prezidentskom paláci stretne s reprezentantmi politického, spoločenského a diplomatického života.

Ďalej je naplánovaný rozhovor pápeža Františka s rumunským pravoslávnym patriarchom Danielom, prejav pred stálym Synodom, ktorý je riadiacim grémiom Rumunskej pravoslávnej cirkvi, a spoločná modlitba v patriarchálnej katedrále.

Prvého júna bude pápež František celebrovať svätú omšu na obľúbenom sedmohradskom mariánskom pútnickom mieste Šumuleu Čiuk. Toto miesto v sebe spája charakteristické prvky tohto kúta Európy, ktorý sa nazýva Transylvánia. Ide o veľké územie, ktoré patrilo Uhorsku, ale v roku 1918 pripadlo Rumunsku. Aj preto tam žije veľmi početná maďarská menšina. Svätyňa Šumeleu Čiuk je pre nich taká významná, že v počte návštevníkov prekonáva aj všetky mariánske svätyne v Maďarsku. 

Popoludní prvého júna je naplánované stretnutie pápeža s mládežou a rodinami v meste Jaš, ktoré je situované neďaleko hraníc s Moldavskou republikou.

Druhého júna bude Svätý Otec viesť v meste Blaž slávnosť blahorečenia siedmich gréckokatolíckych biskupov, ktorí v období komunistického prenasledovania zomreli vo väzení v rokoch 1948 až 1970. Táto bohoslužba sa bude konať v byzantskom obrade, pápež bude prvý raz celebrovať podľa tejto východnej tradície. V závere svojej návštevy sa Svätý Otec stretne s Rómami, ktorí predstavujú najslabšiu sociálnu vrstvu v Rumunsku.

Vyše 80 percent z 20 miliónov obyvateľov Rumunska sa hlási k pravoslávnej cirkvi. Prvú a dosiaľ poslednú pápežskú návštevu v Rumunsku absolvoval v roku 1999 svätý Ján Pavol II. na pozvanie vtedajšieho pravoslávneho patriarchu Teoctista.

Maďarská a nemecká menšina v Rumunsku sa hlási väčšinou k protestantským konfesiám. Katolíci majú takmer šesťpercentný podiel. Podľa údajov Pápežskej ročenky z roku 2017 sa ku gréckokatolíckej cirkvi hlási 498 658 občanov Rumunska.

V marci tohto roka Vatikán oficiálne uznal martýrium, ktoré v komunistických žalároch podstúpili siedmi gréckokatolícki biskupi. Zatkli ich spoločne 28. októbra 1948, pretože odmietli prejsť na rumunské pravoslávie, teda zrieknuť sa spoločenstva s Petrovým nástupcom, ako to požadoval komunistický režim. 

Vrcholom pápežskej návštevy v Rumunsku bude ich blahorečenie v meste Blaž, kde sídli najvyšší predstaviteľ Rumunskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorým je väčší (vrchný) arcibiskup Lučian kardinál Murešan.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za rozumné doriešenie rodinných záležitostí. Gabriela
  • Za zastavenie pandémie na celom svete, za tých, čo sa starajú o chorých, uzdravenie chorých a obrátenie hriešnikov, za obete pandémie a ich príbuzných. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.