TopTip

Pápež František počas svojej návštevy Lesbosu vyjadril ľútosť nad spôsobom, akým sa vo svete rieši migrácia

Pápež František počas svojej návštevy Lesbosu vyjadril ľútosť nad spôsobom, akým sa vo svete rieši migrácia SpC-Vatican

Pápež František počas svojej návštevy Lesbosu vyjadril ľútosť nad fatálnym spôsobom, akým sa vo svete rieši migrácia. Ako doslova povedal, napr. Stredomorie – kolíska mnohých civilizácií, sa sáva chladným cintorínom bez náhrobných kameňov a zrkadlom smrti. Viditeľne dojatý František žiadal zastaviť toto stroskotanie civilizácie. Pápežova návšteva gréckeho ostrova Lesbos prebehla v prijímacom a identifikačnom centre v Mykénach. Ide o nástupnícku budovu minulý rok vyhoreného utečeneckého tábora Moria, ktorý bol v tom čase najväčším táborom v Európe. Nové centrum je menšie a údajne lepšie vybavené. Podľa mimovládnych organizácií tam v súčasnosti žije približne 2500 ľudí. 

Pápež v rozpore s protokolom hneď po príchode do centra vystúpil z auta a prešiel okolo stoviek migrantov. František v nedeľu navštívil Lesbos už po druhýkrát od roku 2016. Vo svojom príhovore pripomenul aj prvú návštevu, ktorú podnikol spolu s ekumenickým patriarchom Bartolomejom. František sa posťažoval, že kým boj proti pandémii vo svete napreduje aj vďaka očkovaniu a v boji proti klimatickým zmenám dochádza k posunu, v oblasti migrácie to vyzerá ako strašná slepá ulička. V Európe sa stále nájdu ľudia, ktorí sa správajú akoby sa ich situácia na gréckych ostrovoch netýkala. V hre sú však ľudia a ľudské životy, upozornila hlava katolíckej cirkvi. Problémy sa nedajú vyriešiť posilnením plotov. František prítomných migrantov uistil, že im je nablízku. Prišiel, aby videl ich tváre a pozrel sa im do očí. Po svojom príhovore opäť navštívil niekoľko obydlí s utečencami.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Interesting modern family house project.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.