TopTip

Pápež František v pondelok ukončil svoju cestu do Iraku

Pápež František v pondelok ukončil svoju cestu do Iraku TK KBS

Pápež František v pondelok ukončil svoju cestu do Iraku a je naspäť vo Vatikáne. Osemdesiatštyriročný František je prvým pápežom, ktorý navštívil Irak. Od piatku v islamskom štáte zasiahnutom krízou navštívil niekoľko jeho častí. Návšteva sa niesla v znaku medzináboženského dialógu s islamom a stretnutia s kresťanskou menšinou. Vo svojich prejavoch sa pápež opakovane zasadzoval za medzináboženské porozumenie. Jasnými slovami odsúdil násilie a teror v mene náboženstva. Štvordňová návšteva Iraku sa napriek zložitej bezpečnostnej situácii zaobišla bez incidentov. Na záver v nedeľu popoludní František v metropole kurdskej oblasti slávil bohoslužbu s tisíckami veriacich. Na štadióne varoval ľudí trýznených rokmi vojny a teroru, aby netúžili po pomste. Namiesto toho by členovia všetkých náboženstiev mali spoločne pracovať na budúcnosti v mieri a v prosperite. 

Symbolická bola pápežova návšteva niekdajšej bašty IS Mosulu a prevažne kresťanského Karakošu. Podľa agentúry KP, mnoho pozorovateľov ocenilo ako historické sobotné súkromné stretnutie Františka s vplyvným šiitskym veľkým ajatolláhom Alí al-Sistáním. Medzinárodnú pozornosť tiež pritiahlo medzináboženské mierové stretnutie v juhoirackom meste Ur. To sa považuje za domov biblickej osobnosti Abraháma, ktorého považujú za svojho predka židia, kresťania a moslimovia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.09.2021

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
 • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.