TopTip

Pápež reaguje na ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine

Pápež reaguje na ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine zdroj foto: pexels.com

V piatok 25. februára sa pápež František rozhodol podniknúť nezvyčajný diplomatický krok v súvislosti s ruským vojenským vpádom na Ukrajinu. Okolo poludnia osobne prišiel do sídla Veľvyslanectva Ruskej federácie pri Svätej stolici, na ktorého čele je veľvyslanec Alexander Avdejev. Ako potvrdil Matteo Bruni, riaditeľ Tlačovej strediska Svätej stolice, pápež zotrval v sídle veľvyslanectva viac než pol hodiny. Obsah jeho rozhovoru s ruským diplomatom nebol zverejnený. Ide o nezvyčajný krok zo strany hlavy cirkvi, keďže pápeži obvykle prijímajú diplomatov a politikov priamo v priestoroch Apoštolského paláca. Osobná pápežská návšteva veľvyslanectva nie je obvyklá.

Pár dní predtým, v stredu 23. februára v závere generálnej audiencie Svätý otec vyzval veriacich na modlitby za mier na Ukrajine: „Chcel by som vyzvať tých, čo majú politické zodpovednosti, aby si vážne spytovali svedomie pred Bohom, ktorý je Bohom pokoja, a nie vojny; ktorý je Otcom všetkých, nielen niektorých, ktorý chce, aby sme boli bratmi, a nie nepriateľmi. Prosím všetky zúčastnené strany, aby sa zdržali akéhokoľvek konania, ktoré by vyvolalo ešte väčšie utrpenie pre obyvateľstvo, destabilizujúc spolužitie medzi národmi a znevažujúc medzinárodné právo,“ povedal pápež. Zároveň vyzval na dodržanie dňa pôstu a modlitby 2. marca, ktorý bude zároveň dňom Popolcovej stredy a začiatkom Pôstu. Tento pápežov apel prišiel iba niekoľko hodní predtým, ako ruská armáda na pokyn prezidenta Vladimíra Putina bez predchádzajúceho vyhlásenie vojny vtrhla na územie Ukrajiny.

Príprava reformy Rímskej kúrie napreduje

Vatikán taktiež informoval, že v dňoch 21. až 23. februára sa v Dome sv. Marty konalo ďalšie zasadnutie Rady kardinálov pomáhajúcich pápežovi pri príprave reformy Rímskej kúrie. Na stretnutí sa spolu s pápežom Františkom zúčastnili ich kardináli Pietro Parolin, Giuseppe Bertello, Óscar Rodríguez Maradiaga, Reinhard Marx, Sean Patrick O'Malley, Oswald Gracias a Fridolin Ambongo Besungu, a to spolu s tajomníkom rady Mons. Marcom Mellinom.

Po rozhovore, do ktorého zasiahli viacerí kardináli, aby opísali spoločensko-politickú a cirkevnú situáciu v regiónoch ich pôvodu, sa účastníci zamysleli nad témou synodality ako procesu počúvania a rozlišovania v srdci identity cirkvi a nevyhnutného obrátenia, ktoré je vyžadované od klerikov i laikov. Následne boli reflektované niektoré aspekty týkajúce sa diplomatickej služby Svätej stolice, úlohy a činnosti nunciov v súčasnom politickom a cirkevnom rámci. Ďalej si členovia rady počas zasadnutia vypočuli a komentovali správu saleziánskej teologičky Lindy Pocher o úlohe žien a „mariánskom princípe“ v cirkvi. Ďalšie stretnutie Rady kardinálov je naplánované na apríl tohto roku.

Súťaž o návrh loga Jubilejného roku 2025

Takmer paralelne s týmto stretnutím Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie, ktorá je poverená prípravou a organizačnou stránkou blížiaceho sa Jubilejného roku 2025, oficiálne vyhlásila súťaž na návrh loga jubilea. Tá potrvá do 20. mája tohto roku. Môže sa do nej zapojiť každý, kto dodrží stanovené kritériá na predloženie návrhu výberovej komisii. Informácie k súťaži a podmienkam zapojenia sú k dispozícii na internetovej stránke Jubilea, kde bude už čoskoro možné nahrať digitálny súbor návrhu loga. To by malo vyjadrovať „identitu a konkrétnu duchovnú tému Svätého roka a vystihnúť teologický zmysel, okolo ktorého sa toto historické podujatie rozvíja a realizuje“. Mottom Jubilejného roku bude heslo „Pútnici nádeje“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Exklusives Einfamilienhaus mit Wohnbereich im Dachgeschoss.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.