TopTip

Pápež vymenoval Petra Beňa za pomocného biskupa do Nitry

Pápež vymenoval Petra Beňa za pomocného biskupa do Nitry TK KBS

Pápež František menoval nového pomocného biskupa Nitrianskej diecézy. Stal sa ním Peter Beňo, doterajší farár a rektor Diecéznej svätyne svätých Andreja-Svorada a Beňadika v Skalke nad Váhom. Zároveň bol menovaný za titulárneho biskupa Amudarského. „V prvom rade chcem povedať, že toto menovanie bolo pre mňa veľkým a nečakaným prekvapením, až zaskočením. Priznám sa, neočakával som v tomto období v mojom živote nejakú zásadnú zmenu, nieto ešte takúto radikálnu. Vždy som mal a mám pred službou biskupa hlboký rešpekt a úctu, preto som si nepomyslel, že sám by som raz mohol byť biskupom,” povedal po vymenovaní Peter Beňo.  

 

Zároveň však chce prejaviť svoju vďačnosť Pánu Bohu ako aj Svätému Otcovi Františkovi za dôveru, ktorej sa mu dostalo. “Prijímam toto pozvanie do služby biskupa ako prejav tajomnej Božej vôle. Viem, že to už nie je o naplnení mojej osobnej túžby, ako tomu bolo pred kňazskou vysviackou, ale o slobodnom prijatí kríža po zvyšok môjho života,” hovorí novovymenovaný biskup. 

 

Peter Beňo hovorí, že nie je človek výnimočný ani dokonalý. “Som slabý a hriešny, z čoho plynú moje obavy pred týmto úradom. Ale mám aj vieru v Božiu blízkosť, a preto tak ako už mnohokrát vo svojom živote, aj teraz sa vkladám do Jeho rúk, v dôvere, že keď ma povoláva do tejto služby, dá mi aj dostatok milostí, aby som ju konal čo najlepšie,” vyjadril svoju dôveru. 

 

V mladostispoznal Božiu lásku, preto sa chcel stať kňazom, aby ju mohol ohlasovať. “Od začiatku kňazstva som sa učil slúžiť Bohu a ľuďom v láske, pokore a pravde. Chcem sa o to usilovať aj ako biskup. Budem pomocným biskupom Nitrianskej diecézy a som rád, že môžem najlepšie ako viem pomáhať otcovi biskupovi Viliamovi v jeho pastierskej starostlivosti o našu miestnu Cirkev.  A  vás všetkých prosím o modlitby, aby moja služba biskupa bola Pánu Bohu na česť a slávu, vám na dobro a posvätenie a aby som v nej zostal verný a horlivý až do smrti. Verím, že aj v našich svätých pustovníkoch Andrejovi-Svoradovi a Beňadikovi budem mať v nebi mocných pomocníkov. Nech vás i mňa dobrotivý Boh zahŕňa svojím požehnaním,” dodal.

 

Životopis 

 

Peter Beňo sa narodil 2. 9. 1972 v Bánovciach nad Bebravou rodičom Jánovi a Anne. Spolu s mladšou sestrou vyrastal  v obci Prusy, ktorá je súčasťou Bánovskej farnosti, v rodine, kde viera bola prirodzenou súčasťou každodenného života. Rodičom vďačí za ľudskú i kresťanskú výchovu.

 

Základnú školu navštevoval najskôr v rodnej obci, a potom v Bánovciach nad Bebravou. Po maturite na Bánovskom gymnáziu v roku 1990 vstúpil do novootvoreného kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre. Kňazskú vysviacku prijal z rúk Jána Chryzostoma kardinála Korca 14. 9. 1996.

 

Postupne pôsobil na viacerých miestach - ako kaplán v Púchove (1996 - 1997), administrátor farnosti Nesluša (1997 - 2002), prefekt Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre a zároveň poverený pastoráciou povolaní (2002-2008), asistent TI Nitra (2002 - 2004), asistent TI Nitra (2004 - 2008), farár v Soblahove (2008 - 2014), farár v Skalke nad Váhom (od roku 2014), ako rektor Diecéznej svätyne svätých Andreja-Svorada a Beňadika (2016), ako dekan Trenčianskeho dekanátu (2018). 

Jazykové znalosti: nemecký a ruský jazyk

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.