TopTip

Pápežova cesta do Ruska nie je na programe dňa

Pápežova cesta do Ruska nie je na programe dňa zdroj foto: pexels.com

Podľa ruského metropolitu Hilariona (Alfejeva) cesta pápeža do Ruska v súčasnosti nie je na programe dňa. No druhé stretnutie Františka s ruským pravoslávnym patriarchom Kirillom sa asi uskutoční, povedal vedúci Oddelenia pre vonkajšie vzťahy, čiže „minister zahraničných vecí“, Moskovského patriarchátu pre taliansky denník „Corriere della Sera“ (vo štvrtok).

Metropolita dodal, že takéto stretnutie, ako už to prvé v Havane v roku 2016, bude oznámené v krátkej lehote. Podľa Alfejeva tu treba rozlišovať: návšteva pápeža v Rusku je jedna vec, stretnutie s patriarchom Kirillom druhá vec. Na návštevu Ruska ešte nedozrel čas.

12. februára 2016 sa František stretol na letisku v Havane s Kirillom. Bolo to historicky prvé stretnutie rímskeho pápeža s ruským pravoslávnym patriarchom.

Vtedajšie stretnutie v kubánskom hlavnom meste prinieslo dobré ovocie, konštatoval Hilarion pre talianske noviny „Corriere della Sera“. Keďže výzvy pre cirkvi neklesajú, druhé stretnutie by bolo zmysluplné. Okrem iného metropolita spomenul situáciu prenasledovaných kresťanov a klimatické zmeny. Ale aj ekumenizmus a otázka gréckokatolíckych cirkví je stále problémom.

Metropolita Hilarion bol v uplynulých dňoch v Ríme. V pondelok sa zúčastnil na medzináboženskom klimatickom summite vo Vatikáne. Stretol sa na osobných rozhovoroch s pápežom, ako aj s vatikánskym ministrom pre ekumenizmus, čiže s kuriálnym kardinálom Kurtom Kochom. Ruský metropolita sa zúčastnil aj na medzináboženskom mierovom stretnutí Spoločenstva svätého Egídia, ktoré sa konalo v Ríme v stredu a vo štvrtok.

55-ročný metropolita Hilarion je od roku 2009 vedúcim Oddelenia pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.