TopTip

Pápežská nadácia ACN poskytne irackým vysokoškolákom jeden a pol milióna eur

Pápežská nadácia ACN poskytne irackým vysokoškolákom jeden a pol milióna eur TK KBS

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi poskytne irackým vysokoškolákom jeden a pol milióna eur. Urobí tak pri príležitosti marcovej návštevy pápeža Františka v Iraku. Nadácia podporí študentov na Katolíckej univerzite v Erbile, ktorý leží v autonómnej oblasti Kurdistan. Na škole študujú okrem kresťanov aj moslimovia a jezídi. 

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi bude v nasledujúcich štyroch rokoch udeľovať štipendiá 150 študentom katolíckej univerzity v Erbile, hlavnom meste Kurdistanu. Hovorí riaditeľ národnej kancelárie na Slovensku Miroslav Dzurech: „Cieľom projektu je podpora spolunažívania medzi náboženstvami. Ďalším cieľom je perspektívne vytváranie pracovných príležitostí pre mladých kresťanov. Tento projekt podporí pápežovo posolstvo o sociálnej súdržnosti a zmierení. 72 percent študentov tvoria totiž kresťania. Desať percent moslimovia a osemnásť percent jezídi.“
Podľa informácií ACN sú väčšinou študenti na univerzite vnútorne vysídlenými osobami. Teda sú to utečenci z rôznych oblastí Iraku. Miroslav Dzurech dodáva, že kresťanská menšina v Kurdistane žije v relatívne, no nie v absolútnom bezpečí. „Katolícka univerzita v Erbile je rozhodujúcim projektom, ktorý má posmeliť kresťanov zostávajúcich v severnom Iraku a Kurdistane. Kresťania by neuvažovali o emigrácii z krajiny, keby ich k tomu nenútila zvýšená miera násilia,“ zdôraznil.
Počet kresťanov sa v Iraku za posledné desaťročie dramaticky znížil. Katolícka univerzita v Erbile, založená pred piatimi rokmi, je v tejto situácii pre mladých ľudí východiskom. „Keď budú mať mladí kresťania možnosť získať dobré vzdelanie, tak bude o to ďalší dôvod tam aj zostať,“ dodal Dzurech.
Katolícka univerzita v Erbile je jedinou katolíckou univerzitou v Kurdistane a celom Iraku. Aktuálne je na škole zapísaných 170 študentov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.09.2021

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
 • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.