TopTip

Zo zahraničia
Pápežský almužník na titulných stranách médií

Pápežský almužník na titulných stranách médií Pápežský almužník kardinál Kondrad Krajewski. Foto: Vatican news

Nestáva sa úplne často, aby sa pápežský almužník dostal na titulné stránky médií po celom svete. V uplynulom týždni sa tak predsa len stalo. Poľský kardinál Konrad Krajewski, ktorý má na starosti charitatívnu činnosť Svätého otca a zastáva úrad tzv. pápežského almužníka, osobne reaktivoval prísun elektrickej energie v dome, ktorý bol v Ríme nezákonne okupovaný štyrmi stovkami ľudí. Jeho obyvatelia nemohli svietiť a ohrievať teplú vodu niekoľko dní. Kardinál sa preto rozhodol rozlomiť pečate na rozvádzači a zapol prívod elektrickej energie. Dodávateľ energie zablokoval dodávku prúdu, pretože obyvatelia tohto squatu nahromadili dlh vo výške 300 tisíc €. Kardinál Krajewski vyhlásil, že zasiahol na základe vlastného rozhodnutia kvôli dramatickej situácii, v ktorej sa ľudia v dome ocitli. „Bolo to zúfalé gesto,“ povedal pápežský Almužník pre agentúru ANSA. „V dome bolo vyše 400 ľudí bez prúdu a rodiny s deťmi, ktoré nemohli používať chladničku,“uviedol.

Kardinál Krajewski mal o situácii vo squate neďaleko rímskej Baziliky sv. Kríža Jeruzalemského podrobné informácie. „Vyslali sme tam sanitky, lekára a potraviny z Vatikánu,“ uviedol pre taliansky denník Corriere della Sera. O niektorých z obyvateľov domu sa už dlhší čas starali rehoľné sestry. Pápežský almužník sa už dlhšie sťažoval na sociálnu situáciu v talianskom hlavnom meste. „Absurdné na tom je to, že sme v centre Ríma. A takmer 500 ľudí je tu ponechaných svojmu osudu. Sú to rodiny, ktoré nemajú kam ísť, ľudia, ktorí ťažko prežívajú,“ dodal k vzniknutej situácii. Kardinál však zdôraznil, že vzal na seba všetku zodpovednosť a je ochotný zaplatiť aj prípadnú pokutu. Narušenie bezpečnostných pečatí na elektrickej skrini je totiž v Talianskej republike trestný čin. Podľa zákona je priestupník sankcionovaný odňatím slobody na dobu od šiestich mesiacov do troch rokov a pokutou. Kardinála však ako občana Vatikánskeho mestského štátu na cudzom štátnom území chráni imunita.

Toto gesto kardinála Krajewského vyvolalo okamžité reakcie na talianskej politickej scéne. Vicepremiér Matteo Salvini zo strany Liga požiadal pápežského almužníka, aby dlh za elektrickú energiu vyrovnal. Minister práce a sociálnej politiky Lugi Di Maio z Hnutia piatich hviezd však almužníkov postup obhajoval.

Františkova ekonomika

Zatiaľ čo pápežský almužník rieši otázky praktického života, ktoré majú súvislosť so životnou situáciou konkrétnych jednotlivcov, Svätý otec sa rozhodol zamyslieť sa nad teoretickými aspektmi ekonómie. A preto zvoláva do Assisi na stretnutie mladých ekonómov a podnikateľov. Stretnutie pod názvom „Františkova ekonomika“ sa má uskutočniť v dňoch 26. až 28. marca budúceho roka. Kladie si za cieľ „oduševniť“ ekonómiu a prispieť k vytváraniu nových a ľudskejší ekonomických vzorcov správania zodpovedajúcich vízii integrálne ekológie.

Vo svojom posolstve k tomuto stretnutiu datovanom 1. mája tohto roku pontifik napísal: „Chcel by som sa s vami stretnúť v Assisi, aby sme skrze spoločný pakt mohli šíriť proces globálnej zmeny, v ktorom sa spojí úmyslami nielen tých, ktorí majú dar viery, ale všetkých ľudí dobrej vôle, bez ohľadu na odlišnosť vyznania a národnosti, spojených ideálom bratstva, citlivým predovšetkým k chudobným a vylúčeným. Pozývam každého z vás, aby ste sa stali protagonistami tohto paktu a ako jednotlivci i kolektívy si osvojili úlohu spoločne pestovať sen o novom humanizme, zodpovedajúcom očakávaniam človeka a Božiemu plánu. (...) Spolu s vami a pre vás sa obrátim s výzvou na niektorých z najlepších ekonómov a podnikateľov, ktorí už pracujú na globálnej úrovni na vytvorenie ekonómie zodpovedajúce týmto ideálom. Verím, že zareagujú. A s dôverou hľadím predovšetkým na vás, mladých ľudí, ktorí ste schopní snívať a odhodlaní s Božou pomocou budovať spravodlivejší a lepší svet,“ napísal pápež František.

S touto správou úzko súvisí aj informácia o stretnutí Jeho Svätosti s laureátom tzv. Nobelovej ceny za ekonómiu za rok 2001, americkým ekonómom Josephom Stiglitzom. Stalo sa tak počas audiencie poskytnutej vedeniu Pápežskej nadácie Scholas occurrentes. Profesor Stiglitz je kritikom neoliberálnych teórií voľného trhu, čo bolo predmetom jeho diskusie s pápežom. V Dome sv. Marty došlo v rámci tohto stretnutia k nadviazaniu konkrétnej spolupráce medzi spomínanou pápežskou nadáciou a americkým inštitútom spojeným so školou profesora Stiglitza.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za rozumné doriešenie rodinných záležitostí. Gabriela
  • Za zastavenie pandémie na celom svete, za tých, čo sa starajú o chorých, uzdravenie chorých a obrátenie hriešnikov, za obete pandémie a ich príbuzných. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.