TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Pápežský penitenciár povzbudil spovedníkov

Pápežský penitenciár povzbudil spovedníkov Hlavný pápežský penitenciár kardinál Mauro Piacenza. Foto: Vatican News

Spovedníci sú služobníkmi života, milosrdenstva a lásky, píše hlavný pápežský penitenciár kardinál Mauro Piacenza v liste kňazom, ktorým povzbudzuje vysluhovateľov sviatosti pokánia v ich namáhavej a zodpovednej službe, ktorá sa už tradične veľmi zintenzívňuje v závere Adventu pred blížiacimi sa Vianocami.

Sviatosť pokánia predstavuje úkon Božej milosrdnej lásky, pri ktorom ten, kto urazil Boha hriechom a obráti sa k Bohu, získava odpustenie a zároveň sa zmieruje s Cirkvou.

Hriechy spáchané po krste sa odpúšťajú liturgickým slávením sviatosti pokánia. Sviatosť pokánia sa skladá pokánia sa skladá z ľútosti, spovede čiže vyznania hriechov kňazovi, zadosťučinenia a kňazského rozhrešenia v Kristovom mene.

Individuálna spoveď a rozhrešenie sú jediným riadnym spôsobom, ktorým sa veriaci zmieruje s Bohom a s Cirkvou. Spoločné slávenie spovede so všeobecným rozhrešením je možné iba vo výnimočných prípadoch.

Duchovné účinky sviatosti pokánia sú: zmierenie s Bohom a s Cirkvou, odpustenie večného trestu, odpustenia časných trestov (ako následkov hriechu), pokoj svedomia a posila do kresťanského života.  

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.01.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby sa kresťania, príslušníci iných náboženstiev a všetci ľudia dobrej vôle zasadzovali za mier a spravodlivosť vo svete
  • Úmysel KBS na január: Aby si každý z nás uvedomoval, že jednota medzi kresťanmi je podmienkou účinnejšieho svedectva o Božej láske
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre sestru Majku, aby zvládla náročné obdobie, ktorým prechádza. Katka
  • Za ukončenie hriešneho života mojej manželky Jarmilky. Miro
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.